Nauka to podstawowa aktywność dzieci i młodzieży. Gwarantuje ona podtrzymanie ciekawości świata przez długie lata. Dlatego można i warto uczyć się przez całe życie. Jednak nie każdy dorosły zdaje sobie sprawę czego i gdzie mógłby się uczyć. Naprzeciw takim potencjalnym oczekiwaniom wyszła Lokalna Grupa Działania - Stowarzyszenie Wspólnota Królewskiej Puszczy - w ramach projektu „Plany Edukacji Lokalnej”.
Jego głównym celem jest identyfikowanie potrzeb edukacyjnych wśród dorosłych mieszkańców sołectw gminy Niepołomice i Kłaj. Chodzi również o uświadomienie roli jaką w życiu każdego dorosłego człowieka pełni kształcenie ustawiczne, uzmysłowienie ludziom wpływu kształcenia na rozwój dorosłego człowieka oraz wskazanie możliwości pozyskiwania wiedzy. Wiadomo bowiem, że poszerzanie i zdobywanie wiedzy jest podstawowym czynnikiem warunkującym rozwój społeczno – gospodarczy. Projekt Stowarzyszenia skierowany jest do wszystkich dorosłych mieszkańców wymienionego regionu – zarówno zatrudnionych jak i bezrobotnych.
Podobnych inicjatyw jest być może wiele, ale warto zauważyć, że projekt „Plany Edukacji Lokalnej” jest wyjątkowy, ponieważ bada konkretne potrzeby mieszkańców wybranego regionu co stwarza możliwości dostosowania działań realizowanych w jego ramach do konkretnych potrzeb.
We wrześniu 2010 roku odbyły się spotkania w sołectwach: Słomiróg, Zabierzów Bocheński, Kłaj, Targowisko z udziałem lokalnych liderów (przedstawiciele organizacji pozarządowych, rady sołeckie, kierownicy domów kultury, komendanci OSP, urzędnicy gminnych wydziałów edukacji). Ich celem było upowszechnienie wiedzy w zakresie możliwości jakie daje edukacja przez całe życie. W efekcie wytypowano kilka osób, które przygotowują ofertę edukacyjną dla dorosłych wynikającą z lokalnych potrzeb mieszkańców danego sołectwa i określają kryteria rekrutacji na szkolenia zawodowe.
Na seminariach tworzony będzie program dydaktyczny, zidentyfikowane zostaną nierówności edukacyjne ze względu na płeć i inne cechy społeczno – demograficzne, wyłonieni zostaną uczestnicy szkoleń. W konsekwencji powstaną trzy Plany Edukacji Lokalnej (programy wspierania edukacji na poziomie lokalnym, konkretne pomysły na inicjatywę). Po wyborze tematu dydaktycznego odbędą się szkolenia dla wybranych osób. Na zakończenie przewidziana jest konferencja podsumowująca projekt. „Celem ostatecznym jest podniesienie kwalifikacji przez udział w kształceniu ustawicznym, popularyzacja dobrych praktyk, upowszechnienie rezultatów, wymiana doświadczeń” - twierdzi pani Anna Bednarska. Stanie się to poprzez zwiększenie udziału lokalnych instytucji oświatowych oraz osób znaczących w środowisku lokalnym w upowszechnianiu edukacji przez całe życie do stycznia 2011 roku. Ustawiczne kształcenie będzie polegało między innymi na wsparciu informacyjnym 30 lokalnych podmiotów i przeszkoleniu 45 osób w wieku 25 – 64 lat w zakresie wybranych kompetencji kluczowych. Można powiedzieć, że projekt znacząco przyczyni się do poprawy jakości funkcjonowania i rozwoju obszarów sołectw Niepołomice i Kłaj. Dzięki projektowi „Plany Edukacji Lokalnej” poprawie wzrosną szanse mieszkańców tychże sołectw na rynku pracy.
Projekt "Plany Edukacji Lokalnej" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.