Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że osoby aktywistyczne i organizacje pozarządowe protestują przeciwko importowi surowców z Rosji i uzależnieniu energetycznemu. W tym samym czasie przemysł mięsny i mleczarski umacniają swoje działania, korzystając ze środków publicznych, braku debaty publicznej i niskiej świadomości społecznej na temat szkodliwości produkcji zwierzęcej dla ludzi, planety, bioróżnorodności, zwierząt.
Plant Based Treaty to traktat dla klimatu, ludzi i zwierząt
Plant Based Treaty to globalna kampania rzecznicza dla klimatu, ludzi i zwierząt pozaludzkich. Postulaty Traktatu Roślinnego odpowiadają na cele Europejskiego Zielonego Ładu, ale nie były negocjowane przez państwa członkowskie i lobby przemysłu rolniczego. Traktat powstał na wzór Traktatu Paliw Kopalnych.
Kampania rozpoczęła się 31 sierpnia 2021 r. Na całym świecie osoby aktywistyczne wezwały decydentów i polityczki, by w walce z kryzysem klimatycznym na pierwszym planie umieścili system produkcji żywności. Kampania Plant Based Treaty ma na celu wywarcie oddolnej presji na przywódców i przywódczynie państw, aby wynegocjowali globalne porozumienie dla naprawy systemu żywności i transformacji rolnictwa.
Traktat wzywa do przyjęcia globalnego porozumienia opartego na następujących trzech zasadach:
RELINQUISH - zakaz zmian w użytkowaniu gruntów, degradacji ekosystemów i wylesiania dla celów hodowli zwierząt;
REDIRECT - aktywne przejście od systemów rolniczych opartych na produkcji zwierzęcej do systemów żywnościowych opartych na produkcji roślinnej;
RESTORE - odbudowa kluczowych ekosystemów i ponowne zalesianie Ziemi.
W ramach Porozumienia Paryskiego z 2015 r. państwa zawarły pakt, aby ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu poniżej 2°C - a najlepiej 1,5°C - powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Chociaż ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych jest ważnym sposobem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, samo w sobie nie wystarczy, aby osiągnąć ten cel. Plant Based Treaty zwraca uwagę na skutki i konsekwencje produkcji mięsa, nabiału i jaj, które powodują emisję dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu - trzech głównych gazów cieplarnianych. Eksperci i ekspertki twierdzą, że redukcja emisji metanu jest prawdopodobnie jedynym sposobem na uniknięcie wzrostu temperatury powyżej 1,5°C oraz największą szansą na spowolnienie ocieplenia w okresie do 2040 roku.
Moby: "Ponieważ produkcja mięsa i nabiału jest jedną z głównych przyczyn katastrofy klimatycznej, jasne jest, że nie rozwiążemy kryzysu klimatycznego bez przejścia na dietę roślinną. Zmiana jest konieczna, dlatego popieram Traktat Roślinny dla dobra zwierząt, planety i zdrowia ludzi."
Anita Krajnc, Globalna Koordynatorka Kampanii: "Szósty raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) jasno stwierdza, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej i wskazuje diety roślinne jako kluczową metodę osiągnięcia tego celu. Konieczne jest podnoszenie świadomości na temat tego, w jaki sposób nasze systemy żywnościowe - a w szczególności rolnictwo zwierzęce - przyczyniają się do kryzysu klimatycznego.Mając zaledwie pięć lat na odwrócenie najgorszych skutków zmian klimatycznych, nie można już dłużej działać jak dotychczas. Nadszedł czas, aby przestawić się na gospodarkę opartą na roślinach, aby odwrócić szkody, jakie wyrządziliśmy środowisku naturalnemu i promować zdrowsze społeczeństwo."
Anna Spurek COO Green REV Institute: " Prawie rok po rozpoczęciu kampanii PBT widzimy, że strategia Od pola do stołu stała się celem ataków lobby przemysłu zwierzęcego. Plany Strategiczne dla Wspólnej Polityki Rolnej nadal przewidują wsparcie dla rolnictwa zwierzęcego, nie są wystarczająco ambitne i nie uratują ani bioróżnorodności, ani ludzi, ani środowiska naturalnego przed skutkami kryzysu klimatycznego. Komisja Europejska ponownie przeznacza środki finansowe na wsparcie przemysłu mleczarskiego. Kiedy Europa przeznacza kolejne grunty na produkcję paszy dla zwierząt to ruch oddolny musi stać się rzecznikiem zielonej, sprawiedliwej, roślinnej transformacji. Dlatego Plant Based Treaty powinien być fundamentem zielonej zmiany."
Plant Based Treaty - czas wesprzeć kampanię
Traktat Roślinny może wesprzeć swoim podpisem każda osoba, obywatel, obywatelka, osoby aktywistyczne, eksperci i ekspertki. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorstwa, kolektywy, grupy nieformalne, media mogą przesłać swoje poparcie poprzez https://plantbasedtreaty.org/
W Polsce kilkadziesiąt organizacji pozarządowych: ProVeg, Green REV Institute, Akcja Demokracja, Rodzice dla Klimatu, azyle dla zwierząt tzw. hodowlanych, kolektywy, naukowcy i naukowczynie w tym prof. Joanna Hańderek, prof. Piotr Skubała, prof. Marcin Urbaniak, dr Ryszard Kulik, prof. Barbara Niedźwiedzka poparli postulaty Traktatu. Również decydenci i polityczki: Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek, dr Tomasz Aniśko (Partia Zieloni), Filip Pelc (Radny Dzielnicy Białołęka).
Źródło: Green REV Institute