Ostatnio opublikowany raport dla sektora non profit ujawnił, jak ważne jest strategiczne planowanie. W raportowej ankiecie udział wzięło 1000 badanych i z przerażeniem odkryto, że 49% z nich nie korzysta z żadnego planu strategii, ani nie zamierza go nawet stworzyć!
Brak strategicznego planowania nie dotyczył tylko małych organizacji. Nawet wśród NGO, w których budżety przekraczały 5 milionów dolarów, jedna organizacja na pięć nie miała takiego planu. Ponieważ taki stan rzeczy może być nieco przerażający, postanowiliśmy znaleźć 3 główne powody, dla których warto poświęcić czas na planowanie strategiczne.
Planowanie strategiczne pomaga w pokazaniu wizji Waszej organizacji. Wszyscy w ankiecie zaznaczyli, iż możliwość komunikowania ich wizji, to bardzo ważny element przywództwa. 62% z ankietowanych natomiast przyznało, że nie do końca zadają sobie sprawę w jaki sposób ma dzielić się swoją wizją z innymi.
Sprawdzając dokładniej dane, okazało się, że jest duża różnica między liderami organizacji, którzy posiadają plan strategii, a tymi, którzy zarządzają swoją organizacją bez niego. 77% liderów, którzy wprowadzili planowanie strategiczne stwierdziło, że mają wizję, która jest rozumiana zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią. Ta pewność siebie nie była podzielana przez ponad połowę szefów bez tej wizji.
Jeśli Twoja praca ma coś wspólnego z komunikacją wizji swoim pracownikom, darczyńcom, mediom, zwolennikom, to dane nie kłamią – pisemny plan strategii może być niepodważalnym atutem.
Upewnić się o zdrowie psychiczne liderów organizacji. Zarządzanie to ciężki kawał chleba, jednak jeśli odbywa się poprzez jedną osobę, to może mieć ona o sobie błędne zdanie. Aż 95% badanych było pewnych swoich zdolności przywódczych. Po zagłębieniu się w dane, otrzymaliśmy ciekawe wnioski. Prawie połowa liderów (46%), którzy reprezentowali NGO z wprowadzonym planowaniem strategicznym są pewni swojego przywództwa. Natomiast 45% tych samych badanych, ale w organizacjach bez planu, już taka pewna tego nie była. Choć wydaje się błahostką, to statystycznie rzecz ujmując, ma ona duży wpływ na NGO. Organizacje non profit, których liderzy nie są pewni siebie i swoich umiejętności mogą nie osiągnąć swoich celów, przynajmniej nie w wyznaczonym czasie.
Akcja – Kooperacja. Jak część Waszych organizacji mogła się już zapewne przekonać, olbrzymia siła tkwi także w kolaboracji między organizacjami. Współpraca może zmniejszyć koszty projektów, ale ma szansę też osiągnąć lepsze rezultaty. Niestety dane dla tej sekcji są zatrważające! 70% ankietowanych przyznaje, że nawet nie brała pod uwagę współpracy z innymi organizacjami w swoim planowaniu strategicznym. Ciekawe jednak, że jedna organizacja na trzy, które posiadają już plan, współpracuje już z innym NGO, i to w odstępach cotygodniowych. Nie zaskakuje natomiast fakt, że przy organizacjach bez planu tylko jedna na pięć. Planowanie strategiczne pozwala nam na stworzenie bazy, z której będziemy mogli prowadzić swoje działania, pozwalając nam na osiągnięcie lepszych wyników.
Raport oczywiście nie mówi, że stworzenie planu strategii to remedium na wszystkie problemy organizacji, ale pokazuje natomiast wprost:
- łatwiej o znalezienie wspólnej płaszczyzny, do realizacji wizji, wraz z interesariuszami
- liderzy osiągają lepsze wyniki, jeśli wierzą w siebie
- organizacje z planem częściej współpracują ze sobą.