Były wielkie obawy, bo to było wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. Ale udało się! Stowarzyszenie „Harmonia” osiągnęło zakładane cele. Właśnie zakończyła się realizacja projektu „Zagospodarowanie przestrzenne dziecinnie proste”.
Przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie „Harmonia” było skierowane do 100 uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu nowosolskiego. Jego celem było zainteresowanie dzieci uczestnictwem w planowaniu przestrzeni publicznej oraz nabycie przez nich wiedzy w tym zakresie.
W ramach projektu zorganizowano 500 godzin innowacyjnych warsztatów z zakresu planowania przestrzennego, zakupiono pomoce dydaktyczne, zorganizowano spotkania z architektem i spacery badawcze. Powołano także Dziecięce Rady ds. Zagospodarowania Przestrzennego składających się z przedstawicieli dzieci.
- Poprzez projekt organizatorzy chcieliśmy także uwrażliwić środowiska samorządowe i oświatowe na kwestię udziału dzieci w procesach decyzyjnych dotyczących planowania przestrzennego – zaznacza mówi Krzysztof Piotrowiak, prezes Stowarzyszenia „Harmonia”.
W ramach projektu opracowano specjalny program nauczania dla animatorów prowadzących zajęcia. – Planowanie przestrzenne, plan zagospodarowania to pojęcia napisane często językiem urzędowym, zupełnie niezrozumiałym dla większości obywateli. Pewnie dlatego udział w konsultacjach mieszkańców jest tak niski. Dlatego postanowiliśmy skierować swoje działania do najmłodszych – tłumaczy genezę projektu Rafał Stasiński, kierownik projektu.
Warto dodać, że projekt miał charakter innowacyjny. – Jeszcze nikt w takim zakresie nie realizował podobnego przedsięwzięcia. Dla nas był to także pewnego rodzaju eksperyment – podkreśla Rafał Stasiński, kierownik projektu.
Wartość projektu to 153 430 zł. Dofinansowanie wyniosło 138 087 zł. Projekt był realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Pragnę serdecznie podziękować za zaangażowanie wszystkim uczestnikom i animatorom prowadzącym warsztaty – mówi K. Piotrowiak - Myślę, że w trakcie blisko roku współpracy udało nam młodemu pokoleniu przybliżyć pojęcie zagospodarowania przestrzennego. Dziękuję za Waszą aktywność i zaangażowanie. Jestem przekonany, że nie jest to nasza ostatnia wspólna przygoda.
Źródło: Stowarzyszenie "Harmonia