Komisja Europejska przyjęła 16 grudnia 2014 swój program prac na 2015. Informuje w nim o działaniach, które zamierza podjąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy i które mają doprowadzić do odczuwalnego przełomu, jeżeli chodzi o tworzenie miejsc pracy, wzrost i inwestycje, i przynieść obywatelom konkretne korzyści. Jest to plan na rzecz zmian.
Obywatele chcą, by UE mniej ingerowała w ich codzienne życie, zwłaszcza tam, gdzie państwa członkowskie są lepiej przygotowane do działania i wprowadzania właściwych rozwiązań. Oczekują, że UE doprowadzi do widocznym zmian w obliczu wielkich wyzwań gospodarczych i społecznych, i zajmie się np. walką z bezrobociem oraz podnoszeniem konkurencyjności. Obywatele oczekują, że UE będzie otwarcie informować o tym, czym się zajmuje i jak działa. Przyjęcie programu działań to dobry punkt wyjścia, ponieważ wynika z niego wyraźnie, co UE zrobi, a czego nie zrobi w 2015 r.
Musimy przygotować grunt, aby ukierunkować działania polityczne na faktyczne priorytety:przyjrzeliśmy się wszystkim wnioskom legislacyjnym, które oczekują na rozpatrzenie przez instytucje UE, i zdecydowaliśmy, które z nich chcemy podtrzymać, które zmienić, a które wycofać.Chcemy efektów w praktyce, więc jeżeli wiemy, że obecne wnioski nie zostaną przyjęte w kształcie, który byłby zgodny z naszymi założeniami, zaproponujemy alternatywne rozwiązania.W ten sposób zadbamy o to, abyśmy w naszej Unii koncentrowali się na rzeczach faktycznie ważnych i aby nasze działania przekładały się na konkretne efekty dla obywateli.Tym razem naprawdę coś się zmienia”.
Program prac Komisji na 2015 r. obejmuje: 23 nowe inicjatywy zaproponowane przez Komisję pod przewodnictwem J.C. Junckera, zgodne z wytycznymi politycznymi przedstawionymi w Parlamencie Europejskim; 80 już gotowych wniosków Komisja proponuje wycofać lub zmienić ze względów politycznych lub technicznych. W programie prac Komisja określiła ukierunkowane działania, które zrealizuje w 2015 r. Ponadto w wielu obszarach Komisja będzie także kontynuować starania, aby obecna polityka i istniejące przepisy odpowiadały zakładanym celom, przynosiły konkretne efekty w praktyce i aby były odpowiednio wdrażane.
23 nowe inicjatywy, które mają przynieść konkretnie zmiany
W szczególności Komisja przyjęła na siebie następujące zadania do wykonania w 2015 r.:
- Plan inwestycyjny dla Europy: działania legislacyjne w następstwie planu ogłoszonego w ubiegłym miesiącu w celu uruchomienia w najbliższych trzech latach publiczno-prywatnych inwestycji w realną gospodarkę o wartości co najmniej 315 mld euro.
- Ambitny pakiet dotyczący jednolitego rynku cyfrowego: stworzenie warunków do rozwoju dynamicznej gospodarki cyfrowej i dynamicznego społeczeństwa cyfrowego przez uzupełnienie otoczenia regulacyjnego w dziedzinie telekomunikacji, modernizację przepisów dotyczących praw autorskich, uproszczenie przepisów dla konsumentów dokonujących zakupów przez internet i zakupów cyfrowych, zwiększenie bezpieczeństwa cybernetycznego i uwzględnianie problematyki cyfryzacji w różnych dziedzinach polityki.
- Pierwsze kroki w kierunku utworzenia Europejskiej Unii Energetycznej: zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw, dalsza integracja krajowych rynków energii, ograniczenie popytu na energię oraz obniżenie emisyjności koszyka energetycznego.
- Sprawiedliwsze podejście do kwestii opodatkowania: plan działania ukierunkowany na zwalczanie uchylania się od opodatkowania i oszustw podatkowych, obejmujący środki na poziomie UE, które umożliwią przejście na system, w którym państwo, gdzie generowane są zyski, będzie także państwem opodatkowania; w tym automatyczna wymiana informacji o decyzjach podatkowych oraz stabilizacja podstawy opodatkowania osób prawnych.
- Europejski plan w dziedzinie migracji: opracowanie nowego podejścia do kwestii legalnej migracji, aby UE przyciągała osoby utalentowane i wykwalifikowane, oraz lepsze zarządzanie migracją do UE poprzez ściślejszą współpracę z państwami trzecimi, solidarność między państwami członkowskimi oraz zwalczanie handlu ludźmi.
- Pogłębiona unia gospodarcza i walutowa: Kontynuacja wysiłków na rzecz promowania stabilności gospodarczej i przyciągania inwestorów do Europy.
Zerwanie ciągłości politycznej
Przygotowując program prac, Komisja przeanalizowała około 450 wniosków, które obecnie czekają na decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady, i proponuje wycofanie lub zmianę 80 z nich. Niektóre wnioski mają zostać wycofane, ponieważ nie wpisują się w priorytety nowej Komisji. Ale nierzadko Komisja w dalszym ciągu zdecydowanie opowiada się za wytyczonymi celami. Wnioski są jednak bezużyteczne, jeżeli tylko oczekują na rozpatrzenie lub jeżeli miałyby zostać okrojone z istotnych elementów podczas negocjacji i przestałyby spełniać pierwotne założenia. W takich wypadkach Komisja zaproponuje nowe, lepsze sposoby osiągnięcia wyznaczonych celów. Przed formalnym wycofaniem wniosków Komisja zasięgnie opinii Parlamentu Europejskiego i Rady w ich sprawie.
Mniej biurokracji i eliminowanie obciążeń regulacyjnych
Program prac na 2015 r. odzwierciedla większe zaangażowanie Komisji na rzecz lepszego stanowienia prawa, w oparciu o program sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT), którego celem jest ograniczenie biurokracji i wyeliminowanie obciążeń regulacyjnych, aby tworzyć warunki sprzyjające inwestycjom. Kolegium komisarzy przygotowało listę wniosków i istniejących aktów prawnych do przeglądu i zmiany, aby lepiej służyły one obywatelom i przedsiębiorcom w Europie. Należy tu także wspomnieć o planowanych uproszczeniach, na przykład we wspólnej polityce rolnej.
Informacje dodatkowe
Przygotowując swój program prac, Komisja po raz pierwszy działała w porozumieniu zarówno z Parlamentem Europejskim, jak i państwami członkowskimi, aby zdobywać poparcie dla programu jeszcze przed jego przestawieniem. Ponieważ Komisja jest przekonana, że wnioski są użyteczne wyłącznie w przypadku, gdy zostają przyjęte, zatwierdzone i prawidłowo wprowadzone w życie w praktyce, poparcie współprawodawców jest kwestią zasadniczą.
Więcej informacji