W konsekwencji światowego kryzysu gospodarczego poziom inwestycji w Unii Europejskiej nie jest zbyt wysoki. Potrzeba ożywienia gospodarki europejskiej skłoniła Komisję Europejską do opracowania Planu Inwestycyjnego dla Europy. Tematyka pobudzenia europejskiej gospodarki nie jest łatwa, jednakże zbliżający się wielkimi krokami Dolnośląski Festiwal Nauki to dobra okazja, by przypomnieć ważne informacje.
Plan inwestycyjny dla Europy to inicjatywa ogłoszona przez Komisję Europejską w 2014r. Jej zadaniem jest wyeliminowanie przeszkód dla inwestycji, zapewnienie widoczności i pomocy technicznej projektom inwestycyjnym, a także mądrzejsze wykorzystanie nowych i istniejących zasobów finansowych. Jedną z dziedzin, w ramach której można otrzymać dofinansowanie, są inwestycje w kapitał ludzki. W szczególności na wsparcie mogą liczyć obszary takie jak edukacja, szkolenia czy infrastruktura społeczna.
Celem inwestycje
W Planie Inwestycyjnym dla Europy przewidziano trzy rodzaje działań: pozyskanie w ciągu trzech lat dodatkowych środków na inwestycje na kwotę co najmniej 315 mld euro, wspieranie inwestycji w gospodarkę realną oraz stworzenie warunków sprzyjających inwestycjom. Do osiągnięcia założonych celów Planu Inwestycyjnego i przezwyciężenia negatywnej tendencji Komisja Europejska będzie współpracować na zasadach partnerstwa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Według szacunków proponowane środki mogłyby przynieść wzrost unijnego PKB o 330–410 mld euro w trzech najbliższych latach i umożliwić stworzenie nawet 1,3 mln nowych miejsc pracy.
EFSI
Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych to inicjatywa uruchomiona w ramach Planu Inwestycyjnego. Działalność funduszu skupi się na sektorach o kluczowym znaczeniu, przede wszystkim na: strategicznej infrastrukturze cyfrowej, edukacji, badaniach, rozwoju i innowacji, a także rozbudowie energii odnawialnej i efektywności wykorzystania zasobów. Projekty współfinansowane przez EFSI powinny być wycenione w wymierny sposób do podejmowanego ryzyka, a także przyczyniać się do realizacji celów Unii Europejskiej oraz do zrównoważonego wzrostu i zatrudnienia. Rolę punktu kompleksowej obsługi w zakresie wsparcia inwestycyjnego w Europie będzie pełnić Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (ECDI). Centrum będzie rozpowszechniać sprawdzone rozwiązania, zdobytą wiedzę i analizy prawdziwych przykładów finansowania projektów i zarządzania projektami.
Unia Europejska we Wrocławiu
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław jest prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Edukacji i Badań Społecznych i ma swoją siedzibę we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Na co dzień współpracujemy z organizacjami pozarządowymi organizując warsztaty i spotkania informacyjne dotyczące Unii Europejskiej. W najbliższych dniach będziemy brać czynny udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, organizując cykl spotkań dla najmłodszych - poprzez zabawę dzieci poznają najważniejsze informacje o Unii Europejskiej.