List otwarty do Posłów i Senatorów RP
Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów RP w dniu 27 listopada 2001r. projektu nowelizacji ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Przypominamy, że wg ustawy z 1992 r. do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są m.in. dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawna oraz ich rodzice lub opiekunowie do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej i z powrotem.
Według wielu przeprowadzonych ankiet i badań socjologicznych sytuacja materialna zdecydowanej większości rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi jest sklasyfikowana poniżej minimum socjalnego. Wiele matek, z uwagi na konieczność stałej opieki nad swoimi dziećmi, nie może podjąć pracy i jedynym źródłem dochodu jest dla nich renta socjalna lub zasiłek stały z opieki społecznej (ok.400 zł).
Szczególnie trudna, a często wręcz beznadziejna jest sytuacja rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi wśród mieszkańców wsi i miasteczek. W rodzinach tych brakuje środków zapewniających zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka. I to przede wszystkim te dzieci wraz ze swoimi opiekunami dojeżdżają do placówek szkolnych i rehabilitacyjnych środkami komunikacji publicznej (PKP, PKS). Podkreślamy przy tym, że umożliwienie dzieciom specjalnej troski bezpłatnego dojazdu do szkoły, ośrodka rehabilitacyjnego, ośrodka zdrowia, na turnus rehabilitacyjny czy do sanatorium jest ich elementarnym prawem w drodze do pełnej adaptacji społecznej.
Uważamy zatem, że wprowadzenie odpłatnych (nawet częściowo) biletów PKP i PKS dla dzieci niepełnosprawnych stanie się istotną przeszkodą w ich komunikacji ze światem zewnętrznym. Może to wręcz doprowadzić do rezygnacji niektórych rodzin z dalszej rehabilitacji, leczenia, a nawet z edukacji dzieci niepełnosprawnych i pozostawianie ich w domu. Skutki społeczne i ekonomiczne tego typu zachowań będą wówczas o wiele wyższe niż planowane oszczędności z proponowanych zmian.
Jednocześnie przypominamy, że Prezes Rady Ministrów w swoim exposé w dniu 25 października 2001r. zapewnił, że rząd nie będzie dźwigać gospodarki i życia społecznego kosztem najuboższych, bezrobotnych i bezradnych.
Dlatego proponowana przez rząd nowelizacja ustawy jest dla nas niezrozumiała, nieetyczna i niehumanitarna. Zdumiewająca jest również argumentacja rządu do proponowanych zmian zawarta w komunikacie z posiedzenia Rady Ministrów z 27 listopada. Wynika z niej, że głównym powodem likwidacji bezpłatnych przejazdów jest wyeliminowanie nadużyć i kombinacji przewoźników autobusowych i kolejowych. Dlaczego więc za łamanie prawa przez przewoźników mają zapłacić m.in. niepełnosprawni i ich rodziny? Gdzie tu miejsce na tak często propagowaną przez rząd integrację?
W związku z powyższym bardzo prosimy i apelujemy do wszystkich posłów i senatorów oraz Rady Ministrów o nieuchwalanie tej niesprawiedliwej i głęboko krzywdzącej nowelizacji ustawy. Wierzymy, iż przyczyni się to do pełnej integracji dzieci specjalnej troski ze społeczeństwem, a także ułatwi życie wspomagających ich w tym rodziców i opiekunów.
Z poważaniem,
Rodzice dzieci specjalnej troski,
uczestnicy forum dyskusyjnego portalu
Strona Dzieci Sprawnych Inaczej
www.dzieci.org.pl
oraz jego autorzy
Źródło: www.dzieci.org.pl