Pionierskie badania, usługi ekosystemów i Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju
W Ośrodku Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego trwa międzynarodowa XIV Akademia Letnia Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju – jej uczestnicy prowadzą między innymi bezprecedensowe badania temat wartości usług ekosystemów w miastach, konkretnie wartości ekonomicznej drzew przyulicznych w miastach. To pierwsze tego typu badanie w Polsce, zaś jego pilotaż rozpoczął się właśnie w Łodzi. Wyniki badań zostaną przedstawione władzom miasta.
Badanie jest częścią projektu „Usługi ekosystemów w zrównoważonym rozwoju miast”, realizowanego przez Fundację Sendzimira, we współpracy między innymi z Uniwersytetem Łódzkim oraz Urzędem Miasta Łodzi.Usługi ekosystemów – brzmi tajemniczo i hermetycznie. Ale okazuje się, że przynoszą niemałe korzyści, wymierne finansowo! Przykład? Wyliczenie dla Nowego Jorku (New York Times, 18.04.2007) w 2007 wykazało, ze drzewa w mieście przynoszą korzyści (możliwość rekreacji, czystsze powietrze, retencja wody i poprawa mikroklimatu, zmniejszone nakłady na oczyszczanie ścieków, poprawa samopoczucia i efektywności pracy, ochrona przed hałasem itd.) o rocznej wartości 122 mln USD! Miasto Nowy Jork dzięki temu „otrzymywało” 5,60 USD za każdego dolara wydanego na utrzymanie drzew. Korzyści, których zastąpienie odpowiednimi technologiami kosztowałoby o wiele więcej, a ponadto nie zawsze jest możliwe, bo jak zastąpić park technologią?…
Zdarza się, że drzewa w miastach są wycinane pod inwestycje, bez odpowiednich konsultacji z mieszkańcami, ale również bez szerszego oszacowania ekonomicznego – co pokazuje, że często zarówno władze miasta, jak i sami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z wartości dostarczanych przez nie usług. Projekt, realizowany przy współpracy naukowców, działaczy społecznych i przedstawicieli samorządu, ma na celu poprawę tej świadomości, między innymi poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi wyceniania terenów zielonych w miastach, ale również poprzez spotkania mające na celu społeczne wypracowanie koncepcji zarządzania zielenią miejską – badanie wśród mieszkańców Łodzi, realizowane przez Fundację Sendzimira, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski oraz Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM, jest zaledwie wstępem do całego przedsięwzięcia.
Nad zwiększaniem świadomości dotyczącej zieleni miejskiej pracują w tym roku uczestnicy Akademii Letniej - 28 osób, jak co roku, z kilkunastu różnych krajów - którzy będą również zgłębiać zagadnienia takie jak zrównoważony rozwój lokalny, ekologia przemysłowa i wiele innych pokrewnych tematów. Studenci będą również współpracować z firmami i organizacjami w ramach zgłębiania tematyki społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zdobywając nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie praktyczne.
Ale liczba osób przeszkolonych podczas kursu jest już teraz o wiele większa – w kursie online „Introduction to Sustainable Development” poprzedzającym Akademię wzięły udział aż 243 osoby (również spoza Polski i Europy), co jest bezprecedensowym wydarzeniem z punktu widzenia możliwości zwiększania wiedzy nt. zrównoważonego rozwoju oferowanych w Polsce. Co więcej – ponad 70% uczestników oceniło, że taka forma szkolenia była dla nich użyteczna, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na ten sposób przekazywania wiedzy.
Jak mówi Kamila Janiak, jedna z uczestniczek, która kontynuuje naukę na Akademii Letniej: „Forma e- learningowa nie jest mi obca, ale uważam, ze sposób w jaki została skonstruowana był znacznie lepszy od przeciętnego. Kurs był dobrze przygotowany od strony merytorycznej i wykorzystywał pełny potencjał tej formy - wykłady, grupy, oceny, opisy uczestników, forum… Podobało mi sie to, że uczestnicy mogli komunikować się z prowadzącymi, co nadawało kursowi dynamikę”.
Teraz czas na praktykę – podczas trzech tygodni Akademii Letniej, ale nie tylko: 11 lipca w Łodzi spotkają się przedstawiciele lokalnych instytucji oraz biznesu, aby pod przewodnictwem Fundacji Sendzimira wspólnie dyskutować nad działaniami przybliżającymi Łódź do tytułu Europejskiej Zielonej Stolicy, właśnie w kontekście usług ekosystemów. Wnioski niebawem!
O Fundacji Sendzimira
Fundacja Sendzimira jest wiodącą organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Od 14 lat inicjuje i wspiera projekty edukacyjne, badawcze i praktyczne mające na celu rozwiązywanie złożonych problemów środowiskowych, gospodarczych i społecznych, współpracując w tym celu z firmami, samorządami, organizacjami pozarządowymi, społecznościami lokalnymi oraz środowiskiem akademickim. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji jest realizowana od 14 lat Akademia Letnia „Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju”. Fundacja należy do międzynarodowej sieci AtKisson Group, zrzeszającej ekspertów i organizacje pracujące na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Źródło: Fundacja Sendzimira