Pieszy Wrocław. Dobre praktyki i zestaw rekomendacji dla rozwoju miasta - raport
Osoby poruszające się pieszo stanowią prawie 100% uczestników ruchu. Każdy z nas, wybierając jakikolwiek środek transportu, musi do niego dojść na własnych nogach. Jak wygląda przemieszczanie się po Wrocławiu i jaka jest przyszłość ruchu pieszego zastanawialiśmy się podczas seminarium "Pieszy Wrocław – perspektywy".
O ile planowanie ułatwień dla kierowców samochodów, pojazdów komunikacji miejskiej, czy wreszcie coraz częściej rowerzystów, wydaje się oczywiste, o tyle wciąż rzadko w ten sposób myśli się w odniesieniu do chodzenia. Ruch pieszy w mieście wydaje się czymś tak naturalnym, że rzadko myślimy o nim w kontekście transportu.
Przy pracy nad dokumentem postawiliśmy sobie za zadanie analizę miasta, w którym mieszkamy, pracujemy, uczymy się. Wybraliśmy 5 osiedli – każde inne pod względem wielkości, historii, rodzaju zabudowy, a nawet systemu transportowego. Z bliska przyglądamy się ulicom na Kleczkowie, Karłowicach, Borku, Starym Mieście i Gaju. Dobrze znamy te miejsca i spacerując po nich wybraliśmy po trzy ulice – różne względem wielkości i rangi w skali miasta, a jednocześnie najbardziej według nas reprezentatywne dla danego obszaru.
Dokument ten to również zbiór zaleceń, które można zastosować na wszystkich wrocławskich ulicach. Mamy nadzieję, że to opracowanie będzie początkiem nowej drogi i podręcznikiem dobrych praktyk. Bo piechotą poruszamy się wszyscy – niezależnie, czy jest to podróż z domu na przystanek komunikacji miejskiej, czy ze sklepu do samochodu.
Poczynione przez nas obserwacje powinny być przyczynkiem do większej, bardziej dogłębnej analizy i szerszego opracowania, które powinno powstać przy współpracy wrocławskich urzędników, naukowców, aktywistów i chętnych mieszkańców.
Wraz z naszymi gośćmi: oficerem pieszym Tomaszem Stefanickim, powołanym przez nas społecznym rzecznikiem pieszych Aleksandrą Zienkiewicz, Wojciechem Kurzyjamskim z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, Tomaszem Jakubem Sysło, miejskim aktywistą oraz Mają Zabokrzycką związaną z Infopunktem Nadodrze, nad przyszłością ruchu pieszego debatowaliśmy w środę 27 kwietnia. Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy również przedstawicieli Urzędu Miasta, Rad Osiedli i pasjonatów transportu.
Wiemy już, że pieszy w mieście nie ma łatwej drogi do pokonania. Mamy nadzieję, że dyskusje takie jak ta, a także podobne dokumenty staną się katalizatorami zmian w myśleniu o mieście.
Raport można pobrać ze strony:
http://www.akcjamiasto.org/wp-content/uploads/2016/04/POLITYKA-PIESZA.pdf
Projekt "Pieszy Wrocław" jest realizowany w ramach programu Fundacji Batorego "Obywatele dla Demokracji" finansowanego z Funduszy EOG.
Źródło: Stowarzyszenie Akcja Miasto