Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
31 sierpnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, nakładająca na pieszych obowiązek noszenia po zmierzchu odblasków poza obszarem zabudowanym.
Do art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym dodano ust. 4a, według którego „pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.” Osobom niestosującym się do nowych przepisów grozi mandat od 20 do 500 złotych.
Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Ustawa nie reguluje jakiej wielkości ma być noszony element odblaskowy. Teoretycznie więc każdy, nawet najmniejszy odblask, będzie spełniał wymóg.
Celem aktu jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.
więcej:
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.