W dniach 21-23 kwietnia 2010 w Ośrodku Konferencyjnym PAN w Mogilanach odbyła się pierwsza sesja szkoleniowa w ramach Akademii Partnerstwa. Zajęcia były bardzo intensywne i trwały do późnego wieczora. Jednak pomimo zmęczenia, uczestnicy wyjechali z Mogilan zadowoleni i pełni zapału do dalszej pracy. Drugim etapem szkolenia będą wizyty studialne połączone z badaniem wybranych partnerstw lokalnych w Polsce.
Pierwszy dzień Akademii poświęcony był przede wszystkim uporządkowaniu pewnych pojęć teoretycznych – uczestnicy wspólnie zastanawiali się i dyskutowali nad tym, czym jest partnerstwo, jakie są etapy jego rozwoju, jakie są mocne i silne strony poszczególnych sektorów – publicznego, pozarządowego i gospodarczego, jakie są zasady partnerstwa itp. Rozpoczęła się również praca w trzech mniejszych zespołach partnerskich pod okiem tutorów – był to czas na wymianę doświadczeń i lepsze poznanie środowisk i partnerstw, w których działają poszczególni kursanci. Wieczorem dużej porcji wrażeń dostarczył wszystkim wykład gościnny przedstawiciela The Partnering Initiative, Romana Pryjomko, który zaprezentował przykład partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa publicznego, które współtworzył w Karaczi, w Pakistanie.
Dzień drugi wypełniło ćwiczenie praktycznych umiejętności, które są przydatne w partnerskiej współpracy. Uczestnicy dowiedzieli się, czym są negocjacje oparte na motywacjach (w odróżnieniu od tych opartych na stanowiskach) i próbowali tę wiedzę zastosować w praktyce. Ważnym doświadczeniem była również gra fabularna polegająca na symulacji spotkań partnerów z różnych sektorów i środowisk. Moderowanie tego typu spotkań okazało się niełatwym zadaniem i uświadomiło uczestnikom, jak trudne może być budowanie partnerskich relacji, gdy do stołu zasiadają przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, z których każda ma własne interesy i punkt widzenia. Po tym wyczerpującym doświadczeniu uczestnicy mogli nieco odetchnąć – najpierw pracując w parach nad koncepcją eseju o partnerstwie, a następnie – tworząc artystyczną wizualizację swego partnerstwa.
Początek dnia trzeciego poświęcony był Krajowej Sieci Grup Partnerskich, a także komunikacji – w partnerstwie i nie tylko. Była to dla uczestników okazja do tego, by zrozumieć, czym jest wysoki i niski kontekst oraz jak może on wpływać na budowanie partnerskich relacji. Następnie, po prezentacji różnego typu narzędzi badania i ewaluacji partnerstw, uczestnicy wrócili do pracy w 6-osobowych zespołach partnerskich. Ich zadaniem było przygotowanie się do wizyty studialnej w wybranym partnerstwie lokalnym – wspólne uzgodnienie programu wizyty, zakresu badania, które zostanie przeprowadzone itp. Drugi zjazd szkoleniowy Akademii Partnerstwa będzie miał bowiem formę dwudniowych wizyt studialnych w trzech partnerstwach: Społecznym Porozumieniu „Naszyjnik Północy”, Partnerstwie „Krzemienny Krąg” oraz Krainie Łęgów Odrzańskich. Jednak przedtem uczestników czeka jeszcze sporo pracy – zarówno indywidualnej jak i grupowej…