Pierwszy Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Podlaskiem
Powstający Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Stowarzyszenia Pomocy Szansa w Perkach Lachach województwo podlaskie jest pierwszym tego typu miejscem rehabilitacji edukacji, wychowania dla dzieci i młodzieży z głęboką, znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną, w wieku od 3 do 24 lat
OREW powstaje z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Szansa - organizacji pozarządowej działającej od 1999r. na rzecz osób niepełnosprawnych, Obecnie Stowarzyszenie prowadzi trzy placówki dla osób niepełnosprawnych w tym od 2006 roku Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Raciborach.
Ośrodek powstaje przy ścisłej współpracy oraz dzięki dużemu zangażowaniu Gminy Sokoły. Obecnie trwają prace remontowo-adaptacyjne polegające na dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prace adaptacyjne i wyposażeniowe zostaną zakończone przed 1 września 2009 roku Ośrodek oprócz nowoczesnego budynku dobrego zaplecza rehabilitacyjnego, terapeutycznego, socjalnego będzie posiadał przestrzeń zieleń.
Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy w Perkach powstaje ze środków Unii Europejskiej oraz Urzędu Gminy Sokoły w ramach projektu „Dajmy Im Skrzydła”
W imieniu Stowarzyszenia Pomocy Szansa oraz Urzędu Gminy w Sokołach zapraszamy wszystkich chętnych do zapisywania swoich dzieci lub podopiecznych do uczestnictwa w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym.
dziecięcych. Od 1 września 2009 roku z pomocy OREW będzie mogło korzystać 50 wychowanków z głęboką, znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną lub niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku od 3 do 24 lat.
Wychowankowie na zajęcia od poniedziałku do piątku będą dowożeni bezpłatnym transportem zorganizowanym przez swoją gminę, (gmina właściwa ze względu na zamieszkanie) lub przez OREW.
Czas pobytu w OREW do 6 godzin plus czas niezbędny na przywiezienie i odwiezienie.
Uczestnictwo w OREW pozwala (dla rodziców / opiekunów) na :
- Możliwość wykorzystania czasu chwilowej rozłąki z dzieckiem na: własne dokształcenie, rozwijanie własnych zainteresowań, wzmocnienie więzi z pozostałymi członkami rodziny, odpoczynek i zregenerowanie sił niezbędnych do opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.
- Możliwość wykorzystania czasu chwilowej rozłąki z dzieckiem na: podjęcie pracy zawodowej
- Możliwość zawarcia nowych znajomości, przyjaźni
- Możliwość uzyskania wsparcie psychologicznego, społecznego i merytorycznego ze strony osób zawodowo pomagających
- Zdobycie nowych doświadczeń sferze ; społecznej, interpersonalnej, emocjonalnej,
- Pomoc w sprawach urzędowo- administracyjnych
- Udział w grupie wsparcia ( dla osób potrzebujących)
OREW będzie zatrudniał wykwalifikowanych specjalistów – terapeutów, psychologów, logopedów, rehabilitantów, lekarzy, pielęgniarki i opiekunów
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod telefonem 041 38 36 841 lub 509 810 546 Pan Norbert Krzykawski lub spszansa@gazeta.pl