„Słoneczna InteGRAcja”, to projekt edukacyjny Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 w Krakowie, Stowarzyszenia „Szersze Horyzonty” i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – oddział „Dzieje Nowej Huty”. W organizację przedsięwzięcia włączyli się również: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich oraz ArcelorMittal Poland, bo nie można zapominać, że swe powstanie Nowa Huta zawdzięcza lokalizacji w tym miejscu huty stali.
Głównym celem projektu „Słoneczna InteGRAcja” jest rozwijanie poczucia tożsamości i przynależności do zamieszkiwanej przestrzeni oraz przełamywanie stereotypów dotyczących największej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty – wyjaśnia Beata Roman-Pietras, jedna z autorek projektu.
Trwa właśnie trzecia edycja przedsięwzięcia. Jej pierwszym etapem był konkurs plastyczny dla przedszkolaków. Hasło „Zanim powstała Nowa Huta” rozbudziło ich wyobraźnię. W konkursie wzięło udział prawie 300 uczestników – dzieci w wieku 4-6 lat z dziewięciu nowohuckich przedszkoli. Inspiracją dla dzieci były czasy prehistoryczne, zabytki nowohuckie i praca na roli. Różnorodność technik wykonania prac świadczyła o niezwykłej kreatywności małych nowohuckich obywateli.
Nagrodzono 92 młodych twórców, a 27 listopada dzieci zostały zaproszone na rozstrzygnięcie konkursu wraz z opiekunami i rodzicami. Tego wieczoru obok wręczania nagród i dyplomów, odbyło się to, co cenne w całym programie i interesujące dla dzieci i ich rodziców - gra przestrzenna. Na ten wieczór hala sportowa ZSO nr 5 zmieniła się we wsie, na polach których 65 lat temu zbudowano Nowa Hutę. - Dzieci przez twórczą i aktywną zabawę mogły „zapolować na mamuty”, których kości odnaleziono przy pracach budowlanych stalowni krakowskiej huty (dziś są przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Branicach), znaleźć „skarb” z Pleszowa, poznać bieńczyckie młyny, z których ta okolica słynęła, odwiedzić Kopiec Wandy czy poczuć siłę wiatru, puszczając własnej konstrukcji papierowe samoloty na lotnisku w Czyżynach – mówi Aleksandra Rzońca ze Stowarzyszenia „Szersze Horyzonty”, która plan gry edukacyjnej przygotowała. - To była udana, wspólna rodzinna zabawa - dodaje.
Już niebawem kolejne zmagania. Tym razem dla gimnazjalistów, którzy m.in. przygotują materiały na planowaną wystawę fotograficzną „Nowa Huta oczami młodzieży” .
O projekcie
Organizatorzy przedsięwzięcia chcą udowodnić, że warto odnaleźć i docenić swoją małą ojczyznę – miejsce, w którym się urodziło i mieszka. Pomysłodawczyniami i realizatorkami projektu są Iwona Cichecka-Jusińska, Beata Roman-Pietras i Aleksandra Rzońca. A dlaczego „Słoneczna InteGRAcja”? - Bo ulice od Placu Centralnego rozchodzą się promieniście, a siedziba oddziału Muzeum Historycznego i szkoły – organizatora - znajdują się w osiedlu Słonecznym. Bo patronem tej szkoły są Kawalerowie Orderu Uśmiechu, a w order wpisane jest słońce.
W projekcie równie ważne jest przełamywanie barier, zauważanie osób niepełnosprawnych, integrowanie się z nimi, a przez to wdrażanie i krzewienie idei wolontariatu wśród młodych ludzi. Dlatego do konkursu plastycznego zaproszono także uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z całego Krakowa. Finał w kwietniu 2015 r.
Źródło: inf. nadesłana