Baner Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS), organizatora jarmarku, widać było już z terenu podzamcza, gdzie rozstawili się rekonstruktorzy wydarzeń z czasów średniowiecza i okresu staropolskiego (trwał tam piknik historyczny „Zawisza Czarny nad Bzurą” organizowany przez Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, Jarmark był imprezą towarzyszącą piknikowi).
Tych, dla których pogoda nie stanowiła przeszkody do wyjścia z domu i znaleźli w jarmarku dobrą okazję na poobiedni spacer, a następnie weszli na wzgórze zamkowe czekała miła niespodzianka.
Na Powiatowym Jarmarku Pozarządowym większość stanowiły organizacje członkowskie Porozumienia powstałego w końcówce 2013 roku z inicjatywy Fundacji Autonomia. Jarmark był okazją do zaprezentowania swojej działalności szerszej grupie mieszkańców powiatu, pochwalenia się, wymiany doświadczeń, zdobycia sympatyków, czy nowych członków.
Członkowie POPPS działają w różnych obszarach i mają różne cele. Na Jarmarku zaprezentowały się Fundacja Autonomia, Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły i Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mała Ojczyzna”, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania NAD BZURĄ, AMNIS Stowarzyszenie Na Rzecz Mieszkańców Sochaczewa i Okolic, Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „IMPULS”, Fundacja Amigo, Stowarzyszenie Miłośników Wsi Topołowa i Stowarzyszenie „Nasz Zamek”. Na jarmarku mogły zaprezentować się nie tylko organizacje członkowskie POPPS. Z wielu zaproszonych organizacji pojawili się także przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia PRZYSTAŃ, UKS Wiking i wolontariusze sochaczewskiej Szlachetnej Paczki.
Na jarmarku można było zobaczyć pokaz tresury psa towarzyszącego (Fundacja Amigo), sztuk walki (UKS Wiking), pograć w gry proponowane przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, prześledzić pokazaną często w formie zdjęć czy kroniki historię organizacji i podejmowanych przez nie działań, czy obejrzeć jedyną w swoim rodzaju ręcznie wykonaną biżuterię, zachwycić się przedmiotami ozdobionymi techniką decoupage'u, bibułowymi kwiatami, gobelinami, makramami, akwarelowymi rysunkami, obrazami olejnymi, ale także zapoznać się z pozycjami książkowymi dotyczącymi Sochaczewa i ziemi sochaczewskiej (Stowarzyszenie „Nad Bzurą"), zdobyć pocztówkę z ryciną ruin Zamku Książąt Mazowieckich (i naniesioną na nią propozycją rewitalizacji) ze stemplem Stowarzyszenia „Nasz Zamek”, zdobyć kilka archiwalnych numerów kwartalnika „AKTYW" (Fundacja Autonomia), opisującego działalność sochaczewskich organizacji pozarządowych, jak również porozmawiać na temat przystąpienia do którejś z organizacji czy wreszcie do POPPS. Stanowiska poszczególnych podmiotów były bardzo dopracowane, zachęcały do odwiedzin, a wszystko to działo się przy dźwiękach akordeonowej muzyki.
Pozarządowcy docenili wizytę przedstawicieli lokalnych samorządów: Marka Fergińskiego - zastępcy Burmistrza Sochaczewa, Jerzego Żelichowskiego - radnego powiatu sochaczewskiego, Agaty Kalińskiej – Pełnomocnik Burmistrza Sochaczewa ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, jednocześnie Dyrektor Centrum Kultury, Promocji, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, Zbigniewa Madeja, Głównego Specjalisty ds. Polityki Społecznej i Zdrowotnej w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie.
Wstęp na Powiatowy Jarmark Pozarządowy był otwarty dla każdego dzięki wzmocnieniu wzgórza zamkowego oraz poprowadzeniu podjazdu, na wzgórze mogli wejść rodzice z małymi dziećmi i osoby starsze. Inicjatorzy Jarmarku chcieli poprzez imprezę pokazać rolę organizacji pozarządowych w życiu lokalnych społeczności oraz specyfikę działalności społecznej. Z pewnością im się to udało.
Justyna Marciniak
Powiatowy Jarmark Pozarządowy realizowany był w ramach projektu: Zwiększenie potencjału Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego i jego organizacji członkowskich, dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Fundacja Autonomia