Pierwsze szkolenie europejskiej sieci konsultantów nowych technologii w organizacjach pozarządowych
Od 16 do 24 listopada 2002 w Prisztinie, Kosowa (o używanie nazwy Kosowa, a nie Kosowo dopominają się sami Kosowianie) odbyło się pierwsze szkolenie europejskich konsultantów nowych technologii, zorganizowane przez Open Society Institute.
W szkoleniu wzięło udział szesnastu konsultantów z dwunastu krajów Europy, Azji i Afryki. Byli wśród nich Uri Filipowicz (Stowarzyszenie Klon/Jawor) i Tomasz Rusiecki (Stowarzyszenie ‘Ponad sektorami’). Jednym z trenerów był Marek Tuszyński, reprezentujący OSI.
Prócz konsultantów z Polski do Prisztiny przyjechali eksperci z Mongolii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Rumunii, Macedonii, Bułgarii, Gruzji, Ugandy, Armenii, Słowacji i Czech. Szkolenie prowadzone było przez specjalistów z takich organizacji jak Compasspoint (USA), NithBridge (USA), The Advocacy Project (AP Kosova).
Dlaczego Prisztina? Takie pytanie zadawał każdy z uczestników szkolenia. Organizatorka szkolenia Teresa Crawford (AP) tłumaczyła, iż są co najmniej dwa powody, dla których spotkaliśmy się w Prisztinie. Po pierwsze dlatego, że powinniśmy na własne oczy zetknąć się z trudnymi warunkami, w których nierzadko przychodzi pracować konsultantowi (eRider-owi). Drugim powodem jest fakt, że do Kosowa można wjechać bez żadnych wiz i jest to idealne miejsce do przeprowadzenia tego typu szkolenia. Trzeba jednak przyznać, iż pomimo tego, że wojna w Kosowie skończyła się trzy lata temu, Prisztina przedstawia smutny widok.
Samo szkolenie przeprowadzone było wspaniale. Należą się ogromne brawa prowadzącym trenerom oraz organizatorom. Szkolenie odbywało się w Kosowskim Instytucie Nowych Technologii (IPKO), zorganizowanym na miejscowym uniwersytecie. Warunki techniczne, jakie spełnia ten instytut są wspaniałe i na najwyższym poziomie. Do naszej dyspozycji pozostawały cztery sale wyposażone w kilkanaście komputerów najwyższej klasy. Jedynym mankamentem był fakt, iż zainstalowano na tych komputerach wyłącznie oprogramowanie firmy Microsoft. Jednak w trakcie rozmowy z dyrektorem tego instytutu dowiedzieliśmy się ,że od przyszłego roku zostanie podpisana umowa z firm "Red Hat" na przeprowadzanie szkoleń z administrowania i obsługi systemu operacyjnego Linux Red Hat oraz innego oprogramowania typu open source. Druga część szkolenia prowadzona była w pomieszczeniach The Advocacy Project.
Szkolenie zostało tak skonstruowane, aby uczestnicy mieli okazję w pełni zapoznać się ze specyfiką działania i pracy konsultanta nowych technologii. Dyskutowaliśmy na temat umiejętności, jakie powinien posiada eRider, modelach działania grup składających się z tego typu konsultantów. Następnie rozważaliśmy szczegółowo metody prowadzenia konsultacji, budowania partnerstwa z organizacją. Analizowaliśmy jak należy radzić sobie z pojawiającymi się zmianami oraz zagrożeniami, jakie z tego wynikają. Większość uczestników miała już doświadczenia w prowadzeniu konsultacji, ale proces jaki przeszliśmy dał wielu z nas powody do zastanowienia. Ważnym elementem szkolenia była analiza sukcesu. Każdy z nas ma inne spojrzenie na to, w jaki sposób definiujemy sukces. Czy sukcesem jest zadowolenie konsultanta? Zadowolenie organizacji z rozwiązania problemu? A może fakt iż w trakcie wspólnej pracy nauczyliśmy się czegoś od siebie. Na te i podobne pytania wielokrotnie odpowiadaliśmy sobie w trakcie tego szkolenia.
Po zakończeniu tzw. miękkiej części treningu dotyczącej umiejętności, procesów jakie zachodzą w trakcie budowania koalicji z organizacją lub budowania porozumienia pomiędzy wieloma organizacjami zajmującymi się podobnym tematem, przyszedł czas na zajęcia techniczne. Rozpoczęliśmy naszą przygodę z techniką od zapoznania się z procesem budowania planu technologicznego, który pozwala organizacji systematycznie i kompleksowo wykorzystać możliwości jakie dają: komputer, oprogramowanie, Internet. Potem przyszedł czas na zapoznanie się z różnorodnymi usługami internetowymi, metodami wykorzystania i budowy baz danych, ruchem open source oraz możliwościami jakie daje wykorzystanie taniej i otwartej informatyki w organizacjach pozarządowych. Uri Filipowicz oraz Marek Tuszyński zaprezentowali w trakcie szkolenia doświadczenia Stowarzyszenia Klon/Jawor w zakresie wykorzystania systemu operacyjnego Linux oraz bezpłatnego pakietu biurowego Open Office. Uri przedstawił również doświadczenia projektu Towarzystwo Wzajemnej Informacji na przykładzie systemu baz danych TWI. Na koniec uczestnicy szkolenia pod kierownictwem Tomka Rusieckiego rozpoczęli naukę serwisowania sprzętu komputerowego. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z elementami składowymi każdego komputera.
Wielokrotnie w trakcie szkoleń i spotkań odbywających się po zajęciach, późnym wieczorem rozmawialiśmy o naszych doświadczeniach, problemach, z którymi przyszło nam się zmierzy. Okazuje się, że inicjatyw takich jak "Lokalne Grupy Eksperckie", realizowanych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor przy współpracy z lokalnymi organizacjami wspierającymi, jest w Europie więcej. Mieliśmy okazję wielokrotnie rozmawiać na temat dobrych przykładów prowadzenia tego typu działalności. Wynikiem tego szkolenia będzie prawdopodobnie stworzenie europejskiej sieci zrzeszającej konsultantów i organizacje. Poprzez tę sieć będziemy mogli wspierać się wzajemnie, pomagać w trudnych momentach oraz planować wspólne przedsięwzięcia. Sieć ta będzie miała charakter otwarty i przystąpić do niej będzie mógł każdy zainteresowany byciem eRiderem.
Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł przekazać kolejne informacje o tym, co słychać w świecie eRiderów.
Źródło: inf. własna