Pierwsze posiedzenie Komitetu Monitorującego FEPW 2021-2027
Przyjęcie kryteriów wyboru projektów w konkursie o dotację dla start-upów oraz powołanie grupy roboczej programu – to główne punkty obrad pierwszego posiedzenia Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 pod przewodnictwem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.
– Głównym celem programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej jest utrwalanie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w Polsce Wschodniej. Przeznaczymy na ten cel 2,65 mld euro – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
– Program będzie naturalną kontynuacją inwestycji w obszarach, o których rozwój dbaliśmy do tej pory. Nadal chcemy inwestować w innowacje biznesowe, wspierać start-upy w ramach Platform Startowych oraz rozwijać infrastrukturę transportową – niskoemisyjnego transportu publicznego w miastach, a także ponadregionalnych sieci dróg i kolei. Będą też nowości takie choćby jak wsparcie sektora energii i środowiska – dodała wiceszefowa MFiPR.
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 będzie również realizował cele polityki Unii Europejskiej związane z Europejskim Zielonym Ładem. Na realizację celów klimatycznych zostanie przeznaczone aż 1,3 mld euro.
Kolejny krok ku uruchomieniu pierwszych konkursów
Powołanie Komitetu Monitorującego i rozpoczęcie przez niego prac to ważny krok w procesie realizacji programu. Jednym z zadań Komitetu – jako szerokiego grona interesariuszy programu – jest zatwierdzanie kryteriów wyboru projektów. Kryteria są niezbędne, aby ogłosić nabory wniosków o dofinansowanie.
Jako pierwsze zatwierdzono kryteria dla działania 1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów. To umożliwi już w I kwartale br. ogłoszenie pierwszego konkursu o dotację z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej dla start-upów, które pomyślnie zakończyły inkubację w Platformach startowych jeszcze w ramach poprzedniego programu Polska Wschodnia, ale nie zdążyły wziąć udziału w naborze wniosków o dofinansowanie. Pozyskana dotacja pozwoli im na pierwszą sprzedaż i dalszy rozwój.
Harmonogram wszystkich naborów w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 planowanych na 2023 r. zostanie opublikowany na przełomie stycznia i lutego br. na stronie www.fepw.gov.pl.
Natomiast podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 przyjęto m. in.:
· uchwałę w sprawie regulaminu Komitetu, w którym opisano sposób funkcjonowania tego gremium.
· uchwałę w sprawie powołania grupy roboczej zajmującej się opiniowaniem dokumentów. Będzie to forum wymiany poglądów, uwag i spostrzeżeń.
· kryteria wyboru projektów dla działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów – komponent II a.
Kontynuacja programu dla Polski Wschodniej
6 października 2022 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.Budżet programu to 2,65 mld euro. Do tej pory z programu korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie finansowej do tego grona dołącza również część województwa mazowieckiego - bez Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów. To duży sukces negocjacyjny polskiego rządu. Tym bardziej, że w Umowie Partnerstwa 2014-2020 zapisano, że program dla Polski Wschodniej nie będzie realizowany w kolejnej perspektywie.
Czym jest Komitet Monitorujący
Komitet Monitorujący to niezależny organ w systemie instytucjonalnym programu. Składa się on m.in. z reprezentantów administracji publicznej, partnerów społecznych i gospodarczych oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Rolę (zadania) komitetu określa art. 40 rozporządzenia ramowego dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 nr 2021/1060. Do zadań komitetu należy analizowanie m.in. postępów w realizacji celów programu, wyników przeprowadzonych ewaluacji, działań informacyjnych i promocyjnych, spełniania tzw. warunków podstawowych. Co najważniejsze – komitet zatwierdza kryteria wyboru projektów, roczne sprawozdania z realizacji programu, a także zmiany samego programu. Komitet może także wydać zalecenia Instytucji Zarządzającej w zakresie działań zmniejszających ciężar administracyjny dla beneficjentów.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej