Pierwsze spotkanie konsultacyjne, które odbyło się 5 stycznia 2012, dotyczyło ogólnej prezentacji "Strategii" oraz wizji i celów strategicznych Łodzi. W toku prac 6 grup roboczych wypracowane zostały propozycje, które mają charakter efektów „burzy mózgów” i nie mają hierarchii ważności.
Przedstawiamy wyniki pierwszego warsztatu konsultacyjnego dotyczącego „Strategii zintegrowanego rozwoju Łodzi 2020 +".
Pierwsze spotkanie dotyczyło ogólnej prezentacji Strategii oraz wizji i celów strategicznych Miasta.
W toku prac 6 grup roboczych wypracowane zostały propozycje, które mają charakter efektów „burzy mózgów" i nie mają hierarchii ważności. Materiał stanowić ma podstawę pod rozpoczęcie prac nad zmianą dokumentu oraz stanowi punkt wyjścia do kolejnych warsztatów.
Zapraszamy do zapoznania się z kluczowymi wnioskami z pierwszego warsztatu.
Wizja
Uwaga ogólna, mieszkańcy nie identyfikują się z wizją wskazaną w projekcie Strategii
Kluczowe kierunki zmiany w wizji wskazane przez mieszkańców:
- Łódź miasto otwarte i przyjazne oparte o zasady zrównoważonego rozwoju.
- Łódź jest miastem o wysokiej jakości życia mieszkańców opartym o zasadę zrównoważonego rozwoju i integrację społeczną.
- Łódź jest miastem efektywnym i przyjaznym.
Kluczowe uwagi do obecnego kształtu wizji:
- W wizji mówi się o metropolitalności Łodzi natomiast w całej strategii nie ma zapisów wskazujących na budowanie i wzmacnianie Łodzi jako metropolii np. budowanej we współpracy z gminami ościennymi.
- Łódź nie powinna być metropolią, lecz miastem zapewniającym wysoką jakość życia mieszkańcom.
- Łódź nie powinna się ścigać z innymi miastami, lecz budować przyjazne, dynamiczne miasto otwarte na wszystkich.
- Obecna wizja nie pokazuje charakteru miasta i tego na czym ma się Łódź oprzeć.
- Rok 2020 + jest perspektywą czasową, która powinna skłaniać do tworzenie wizji miasta uporządkowanego, które powstrzymuje procesy degradacyjne zachodzące w mieście.
Powtarzającym się we wszystkich grupach postulatem jest położenie nacisku na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczo-środowiskowy Łodzi, który powinien mieć swoje odzwierciedlenie zarówno w wizji, jak i poszczególnych celach strategicznych.
Cele strategiczne:
Główną uwagą zgłaszaną przez mieszkańców w toku prac nad konstrukcją celów strategicznych jest uwzględnienie pojawiającego się w kreowanej wizji aspektu zrównoważonego rozwoju Łodzi. W toku prac grup roboczych aspekt ten wprowadzał różne rozwiązania do konstrukcji celów strategicznych.
Powtarzającym się postulatem jest wydzielenie trzech aspektów rozwoju Łodzi opartych na filarach społecznym, gospodarczym i środowiskowym.
Szczegółowe rozwiązania co do kierunków rozwoju przedstawiamy w załączonym materiale podsumowującym prace poszczególnych grup roboczych.
Zapraszamy na kolejne warsztaty w dniach 13 stycznia godz. 17.00 oraz 14 stycznia godz. 10.00 Duża Sala Obrad Urzędu Miasta Łodzi ul. Piotrkowska 104. Tematem spotkania będą kwestie rozwoju Łodzi w obszarze gospodarczo-środowiskowym (piątek) oraz społeczno-środowiskowym w kontekście projektu Strategii. Zachęcamy państwa do składania również uwag do strategii indywidualnie poprzez formularz uwag konsultacyjnych.
Z poważaniem
Zespół moderatorów Centrum OPUS
Źródło: Centrum Opus