Pierwsze głodujące rodziny w Sudanie Południowym otrzymały pomoc z Polski
Głodujący ludzie, porzucone dzieci i widmo jeszcze większej katastrofy humanitarnej - Sudan Południowy umiera z głodu i prosi o pomoc. Dzięki pieniądzom przekazywanym przez Polaków Fundacja PCPM otwiera Centrum Dożywiania na północy kraju oraz organizuje finansową adopcję rodzin na odległość.
W krytycznej sytuacji jest nawet kilkaset tysięcy osób. – Dostajemy informacje z miasta Aweil, że jest tam wiele dzieci porzuconych przez rodziców z powodu głodu, które żebrzą i kradną, by mieć na jedzenie – relacjonuje dr Wojciech Wilk*, prezes Fundacji PCPM - Jeśli uda im się ukraść pieniądze natychmiast je połykają, by nie można było udowodnić im kradzieży. Dzieci następnie piją roztwór z mydła, aby pieniądze odzyskać i kupić jedzenie – dodaje Wilk.
Fundacja zdecydowała się na błyskawiczne działanie by pomóc głodującym. - Kupujemy w Sudanie Płd. dwie tony specjalistycznej żywności, która w ciągu kilku tygodni trafi do tamtejszego Centrum Dożywiania - zapowiada dr Wojciech Wilk. - Głodujące dzieci skorzystają z najbardziej skutecznych środków leczenia niedożywienia - wysokobiałkowych posiłków złożonych z mąki, mleka w proszku, oleju, cukru i herbatników o dużej kaloryczności. - wyjaśnia ekspert pomocy humanitarnej.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przygotowuje właśnie otwarcie nowego oddziału szpitalnego, zajmującego się dożywianiem uzupełniającym dla najbardziej potrzebujących dzieci w miejscowości Gordhim, w powiecie Aweil East. Leczenie chorych będzie polegało na podaniu im specjalnych wysokobiałkowych posiłków, które pozwolą zatrzymać wyniszczenie organizmu i w ciągu dwóch tygodni wyprowadzą dzieci ze stanu zagrożenia śmiercią głodową. - Prowadzenie tego centrum będzie kosztowało ponad 80 tys. zł. Ta kwota uratuje przed śmiercią ponad 1200 dzieci - wylicza Kamil Ewertowski, specjalista pomocy humanitarnej z PCPM, który odpowiada za misje w Afryce. PCPM przygotowało także program adopcji na odległość (http://pcpm.org.pl/adopcja). Pozwala on na regularne wsparcie afrykańskich rodzin przez pół roku. Miesięczny koszt utrzymania jednej rodziny to zaledwie 300 zł.
- Dr Wojciech Wilk jest ekspertem w zakresie pomocy humanitarnej, przez wiele lat pracował w ONZ, jest założycielem fundacji PCPM. W latach 2011-2013 prowadził w Sudanie Południowym misję, która pozwoliła na wyszkolenie lokalnych służb ratunkowych.
Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej