Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Ustawy o Ochronie Zwierząt
Już w najbliższy czwartek, 15 września odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Sejm niedawno procedował nad poselską nowelizacją wprowadzającą wiele zapisów zaczerpniętych z projektu obywatelskiego. I tak od 1 stycznia, jeśli nowelizacja zostanie podpisana przez prezydenta, zostaną wprowadzone m.in. zakaz sprzedaży zwierząt domowych na targowiskach, znaczne zwiększenie kar finansowych za znęcanie się nad zwierzętami oraz zakaz strzelania do bezdomnych psów przez myśliwych.
Organizacje i osoby, które wspierają projekt wychodzą z założenia, że ustawie w swoim głównym kształcie obowiązującej od 14 lat należą się głębsze zmiany, które polepszą również los zwierząt hodowlanych.
Projekt obywatelski podchodzi szerzej do problemu niedostatecznego nadzoru nad przepisami obecnie obowiązującymi. Aktualnie jest on w głównej mierze realizowany przez Inspekcję Weterynaryjną – służbę, która ma bardzo wiele innych zadań - przede wszystkim zajmuje się pilnowaniem by produkty pochodzenia zwierzęcego były bezpieczne dla konsumentów a sama produkcja szła płynnie. Ochrona zwierząt to zupełnie inne zagadnienie, mające na celu minimalizowanie cierpienia zwierząt i zapewnianie im warunków, w których jak najlepiej będą mogły znieść los narzucony im przez ludzi.
Dlatego proponujemy powołanie niewielkiej instytucji – Inspekcji ds. Zwierząt z oddziałami w każdym województwie, która miałaby na celu wykorzystanie i koordynację służb Państwowych, takich jak Policja, Straż Miejska, Inspekcja Weterynaryjna, z dynamicznie rozwijającym się sektorem organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Sprawowałaby również nadzór nad kluczowymi dla ochrony zwierząt zagadnieniami, takimi jak schroniska, hodowle zwierząt, system rejestracji czy podejmowanie decyzji o odbiorze zwierzęcia w przypadkach znęcania się.
Poza tym w projekcie proponujemy szereg zakazów lub ograniczeń praktyk archaicznych, zbędnych, pochodzących z czasów kiedy zwierzęta były traktowane w wyłącznie użytkowy sposób, takich jak – wykorzystywanie w cyrkach, obcinanie dziobów, ubój rytualny, kastracja bez znieczulenia czy długodystansowy transport na rzeź.
Projekt obywatelski ze względu na fakt, że był opracowany przed niektórymi zmianami wprowadzonymi w związku z dostosowywaniem naszych przepisów do prawa unijnego oraz nowelizacją poselską nie może zostać wprowadzony w identycznej formie w jakiej został zaproponowany. Chcielibyśmy żeby został potraktowany jako wyjściowa propozycja dla głębszych systemowych zmian w prawie ochrony zwierząt w nowej kadencji Sejmu. Zmian, nad którymi przedstawiciele organizacji będą pracować wspólnie z posłami.
15 września będą się ważyć losy przyszłości ochrony zwierząt w Polsce i wierzymy głęboko w to, że posłowie nie zignorują głosu ponad 240 tys. wyborców – szczególnie tuż przed wyborami. Projekt jest propozycją kilkudziesięciu organizacji i został wypracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń w stosowaniu obecnej Ustawy.
Źródło: Viva! Akcja dla Zwierząt