Po przejechaniu setek kilometrów, przepytaniu około tysiąca osób, sporządzeniu kilkuset kart inwentarzowych, sfotografowaniu ponad 400 ręczników, uruchomiono pierwszą w regionie internetową bazę danych ręcznika obrzędowego w gminie Bielsk Podlaski! Rezultaty mrówczej pracy członków Funduszu Lokalnego na rzecz Rozwoju Społecznego w Widowie są już dostępne na stronie internetowej: www.bielskirecznik.pl.
Do dnia dzisiejszego odwiedziliśmy 29 miejscowości z powiatu bielskiego i 3 z hajnowskiego. Inwentaryzacja objęła nie tylko domy prywatne, ale również parafie, szkoły, świetlice wiejskie. Skutek – ponad 400 opisanych ręczników obrzędowych. – Ta liczba przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Nie ukrywamy, że ucieszyliśmy się z takiego obrotu sprawy, ponieważ ręcznik obrzędowy to oprócz wartości materialnej, bogactwo kulturowe zagrożone zapomnieniem – mówi Marek Jankiewicz, prezes Funduszu. – Mając to na uwadze rozszerzyliśmy teren badań o powiat hajnowski.
Strona posiada prosty, czytelny układ. – Dominują tu trzy kolory: czarny, czerwony oraz biały, charakterystyczne dla tradycyjnego haftu krzyżykowego – opowiada Alina Dębowska realizator projektu. – Główne elementy to „galeria ręcznika” oraz „wzorniki”. Wchodząc w wymienione zakładki możemy wybierać między powiatem bielskim i hajnowskim oraz poszczególnymi miejscowościami – dodaje Katarzyna Sołub, członek Funduszu.
Odwiedzających bazę danych może zwrócić uwagę fakt, że w danej miejscowości dość często znajdują się ręczniki migrujące. Są to ręczniki przyniesione z innych miejscowości np. w związku z zawarciem małżeństwa. I tak przykładowo ręcznik z Redut znajdziecie Państwo w Bielsku Podlaskim, ponieważ tam znaleźli go inwentaryzatorzy. – Generalnie zasada jest prosta – ręcznik jest przypisany do miejscowości, w której został odnaleziony – mówi Jerzy Sołub, autor strony o ręczniku. Natomiast miejsce pochodzenia i datowanie zostało umieszczone pod fotografią ręcznika.
Powstanie strony to koniec pewnego etapu działań podjętych przez Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego. Z tego powodu postanowiliśmy dokonać podsumowania naszych działań. Dlatego też zapraszamy wszystkich zainteresowanych, znajomych oraz przyjaciół Funduszu Lokalnego na promocję INTERNETOWEJ BAZY DANYCH RĘCZNIKA ZIEMI BIELSKIEJ. Początek 3 lutego o godz. 17.00 w Muzeum w Bielsku Podlaskim. Imprezę uświetni zespół Łuna z Parcewa. Zapraszamy!
Działanie realizowane w ramach projektów:
Z ręcznikiem i piosenką przez życie w ramach Lokalnego Partnerstwa PAFW programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Lider partnerstwa: Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska.
Ochrona ręcznika obrzędowego w gminie Bielsk Podlaski w ramach programów:
- "Kultura Bliska 2010" ze środków Fundacji Wspomagania Wsi
- Programu Wspierania Aktywności Lokalnej "Razem możemy więcej" ze środków Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiejwe współpracy z Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku