Pierwsza w Polsce Procedura postępowania Policji i Placówki medycznej
25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet przyjęta została przez przedstawicieli i przedstawicielki Ministra Zdrowia, MSWiA, Ministra Sprawiedliwości, MPiPS, Komendanta Głównego Policji, Prokuratora Generalnego oraz organizacje pozarządowe pierwsza w Polsce Procedura postępowania Policji i Placówki medycznej z Ofiarą przemocy seksualnej, opracowana z inicjatywy Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania.
Pierwsza w Polsce Procedura postępowania Policji i Placówki medycznej z Ofiarą przemocy seksualnej jest rezultatem prac międzyresortowych w ramach Platformy działania „Stop przemocy seksualnej w Polsce”. W pracach nad Procedurą uczestniczyli: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policja, Prokuratura, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Fundacja Pomoc Kobietom i Dzieciom oraz Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania – inicjator prac.Dzięki współpracy międzyresortowej zostanie ona upowszechniona w Placówkach opieki medycznej i jednostkach Policji. Opracowany również zostanie, towarzyszący Procedurze, informator Prawa ofiary przemocy seksualnej, który przekazywany będzie ofierze przemocy seksualnej w placówkach medycznych i w jednostkach Policji.
Jednym z głównych problemów w obszarze przestępstw seksualnych jest fakt bardzo niskiego poziomu ujawniania tych przestępstw. Na podstawie badań wiktymizacyjnych przyjmuje się, że w Polsce dochodzi do ujawnienia jedynie około 8% popełnionych przestępstw seksualnych. W ponad 90% przypadków zgwałceń sprawcy pozostają bezkarni. Jak wynika z analiz, przed złożeniem wniosku o ściganie powstrzymuje m.in. obawa przed długotrwałą i poniżającą procedurą – problem tzw. wtórnej wiktymizacji. W rozwiązaniu tych problemów ma pomóc m.in. ww. Procedura postępowania Policji i Placówki medycznej z Ofiarą przemocy seksualnej.
Procedura, zwiększająca poczucie bezpieczeństwa i komfortu ofiar, przyczyniająca się do skutecznego poinformowania ofiary przemocy seksualnej o jej prawach oraz zapewniająca właściwe zabezpieczenie materiału dowodowego, będzie sprzyjać częstszym decyzjom kobiet o zgłaszaniu przestępstw seksualnych i skuteczniejszemu ściganiu przestępstw. Jak podkreślił Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk: Niezwykle istotnym elementem procedury jest idea posiadania przez Policję tzw. pakietu kryminalistycznego do zabezpieczenia śladów przestępstw na tle seksualnym i udostępniania ich personelowi medycznemu w przypadku konieczności przeprowadzenia oględzin ciała ofiary przemocy seksualnej i zabezpieczenia dowodów dla potrzeb postępowania karnego. Taki gotowy zestaw odpowiednio dobranych narzędzi i materiałów z dołączoną instrukcją użycia - daje gwarancję, że żaden etap badania nie zostanie pominięty bądź nieprawidłowo przeprowadzony. Wydaje się, że umożliwiłoby to lekarzowi zastosowanie właściwego i wystandaryzowanego toku postępowania.
Jak stwierdził Stanisław Chmielewski Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: opracowanie przedmiotowej Procedury jest niezwykle konieczne i wskazane, mając na uwadze zróżnicowany sposób dotychczasowej współpracy Policji z placówkami medycznymi w zakresie postępowania z osobami poddanymi przemocy seksualnej. Organy postępowania, a także osoby wykonujące niezbędne czynności w placówkach medycznych, powinny w sposób ujednolicony wykonywać niezbędne czynności z zachowaniem wrażliwości i poszanowaniem godności osób pokrzywdzonych przestępstwem seksualnym, co zapewniają przepisy Procedury. Przyczyni się to do podwyższenia standardów działań w tym zakresie, zabezpieczy w sposób maksymalny interesy osób pokrzywdzonych oraz może wpłynąć na skuteczniejsze zwalczanie i ściganie tego typu przestępstw.
Źródło: Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania