W Tczewie na oficera rowerowego została wybrana jako pierwsza kobieta w Polsce - Małgorzata Ciecholińska.
Miasto Tczew, ważny węzeł ruchu kolejowego północnej Polski leżący na trasie Bursztynowego Szlaku EuroVelo R9 w dolinie Dolnej Wisły, było pierwszym w Polsce miastem poddanym procedurze certyfikacji polityki rowerowej BYPAD.
Na tej podstawie został opracowany dwuletni plan działania, w ramach którego prezydent tego 60-tysięcznego miasta powołał zespół ds. polityki rowerowej. Pięcioosobowym zespołem kieruje Małgorzata Ciecholińska, pierwsza w Polsce kobieta - oficer rowerowy miasta. Trzy osoby wchodzące w skład zespołu uczestniczą w realizacji projektu PRESTO, dwie pozostałe wspierają prowadzone w jego ramach prace.
Ważnym zadaniem zespołu będzie doprowadzenie do uwzględnienia potrzeb rowerzystek i rowerzystów w projekcie przebudowy i modernizacji dworca kolejowo-autobusowego. Projekt, o wartości około 50 mln złotych, został niedawno przyjęty do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.
W przyszłym roku miasto obchodzi jubileusz 750-lecia. Znaczącym wydarzeniem programu jego obchodów będzie organizowane po raz pierwszy w Polsce Roczne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Europejskiej Federacji Cyklistów. Spotkanie to, planowane na połowę maja 2010 roku, przyczyni się istotnie do rozwoju kultury rowerowej Tczewa.