Pierwsza sesja plenarna Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego
4 grudnia 2003 w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odbyła się pierwsza sesja plenarna Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wybrani delegaci z powiatów, organizacji sieciowych oraz grupy inicjatywnej (46 osób) współtworzyć będą teraz nową płaszczyznę współpracy III sektora z administracją samorządową Województwa.
Ponad rok temu do Lucyny Andrysiak, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zgłosiła się grupa osób reprezentujących organizacje pozarządowe regionu Kujaw i Pomorza. Kilkanaście spotkań efektywnie zaowocowało pierwszym posiedzeniem Rady Organizacji Pozarządowych.
– Inicjatywę tę od samego początku uważałam za pożądaną zarówno dla organizacji pozarządowych, jak i samorządów lokalnych. Pozwala ona na pełne i partnerskie uczestnictwo w rozwiązywaniu problemów regionalnych i lokalnych – powiedziała L. Andrysiak.
Podobnego zdania jest Waldemar Achramowicz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który podczas sesji nie krył swojego zadowolenia z powołania tego gremium. Nowa ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie nakłada na samorządy wszystkich szczebli konieczność opracowania programów z zakresu współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Taka Rada to dla mnie niezwykle cenny partner, bo reprezentuje zarówno wszystkie starostwa naszego regionu, jak i „branże” trzeciego sektora – powiedział do zebranych.
Wyłanianie delegatów do Rady odbywało się poprzez starostów (19 ziemskich – po jednym przedstawicielu, 4 grodzkie – po dwóch przedstawicieli), organizacje sieciowe (takie, których zakres działania obejmuje całe województwo np. ZHP, OSP, TPD, PTTK, Związki Sportowe, CARITAS – 10 osób) oraz grupę inicjatywną (8 osób). W efekcie na sali sesyjnej zasiadło 45 delegatów (1 nieobecny – usprawiedliwiony), którzy złożyli uroczyste ślubowanie, po czym z rąk Przewodniczącej Sejmiku Województwa otrzymali nominacje (L. Andrysiak nie jest delegatem, zapewniła jednak zebranych, iż będzie – w miarę swoich możliwości – uczestniczyć w spotkaniach i wspierać inicjatywy Rady).
Zadaniem Rady podczas pierwszego jej posiedzenia było wyłonienie przewodniczącego. Zgłoszono trzech kandydatów, w tym najgorętszą inicjatorkę powołania tego gremium – Ludomirę Zofię Zedler. Ta jednak odmówiła kandydowania, bowiem „doprowadziła rzecz do tego ważnego dnia, dalej jednak winien ponieść ją ktoś świeży”. Głosowano więc nad dwiema kandydaturami: Łucji Andrzejczyk oraz prof. Ryszarda Borowicza. W tajnym głosowaniu ta pierwsza otrzymała 34 głosy, drugi – 10.
Nowa przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych jest mieszkanką Włocławka, prawnikiem z wykształcenia i od 25 lat ściśle związaną z Polskim Czerwonym Krzyżem.
– Nie spodziewałam się takiego mandatu zaufania, nie przygotowałam więc wystąpienia. Zrobię wszystko by nie zawieść pokładanych nadziei i tak poprowadzić pracą Rady, aby spełniły się wszystkie jej założenia – powiedziała nieco zdenerwowana Ł. Andrzejczyk.
Do kompetencji Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego należeć będzie przede wszystkim uzgadnianie z Sejmikiem województwa programu współdziałania, zbieranie i upowszechnianie informacji sektora publicznego, prowadzenie banku danych, organizowanie szkoleń i treningów, integrowanie sektorów, opiniowanie i włączanie się w proces opiniowania projektów ustaw, uchwał i decyzji administracyjnych dotyczących sektora pozarządowego w województwie i w kraju, opiniowanie programów i dokumentów związanych z działalnością organizacji pozarządowych, promocja inicjatyw obywatelskich, wspieranie działań konkretnych grup, współpraca i stałe korzystanie z wiedzy i doświadczeń łączników-specjalistów ds. funduszy strukturalnych województwa kujawsko-pomorskiego.
Kolejne posiedzenie plenarne Rady będzie miało miejsce 29 grudnia 2003, podczas którego delegaci zaopiniują projekt programu prezentowanego przez Zarząd województwa.