Kwestia trudności w finansowaniu podmiotów ekonomii społecznej nie jest polską specyfiką. Również w krajach znacznie bogatszych od naszego pracownicy sektora i administracja publiczna zastanawiają się, w jaki sposób finansowo wesprzeć działania, które mogą mieć pozytywny wpływ społeczny. Ciekawe, choć z punktu widzenia organizacji nieco kontrowersyjne, rozwiązanie zostało właśnie umożliwione w Minnesocie.
Parlament tego północnoamerykańskiego stanu przyjął ustawę umożliwiającą wprowadzenie pilotażowego projektu „Pay for Performance”, służącemu finansowaniu działań organizacji pozarządowych w zakresie usług społecznych.
Nowe prawo umożliwia rządowi stanowemu wypuszczać obligacje i pozyskiwać w ten sposób środki na finansowanie działań organizacji pozarządowych zajmujących się m.in. usługami medycznymi, opiekuńczymi, rynku pracy itp. Inwestorzy mogą liczyć na kilkuprocentowy zysk przy sprzedaży obligacji, a władze stanowe uzyskują pieniądze na wydatki społeczne. Ważne jest to, że organizacje otrzymają środki dopiero wówczas, gdy osiągną zakontraktowane wcześniej rezultaty, które prowadzą do obniżenia wydatków administracji.
Na przykład: pomoc w znalezieniu pracy osobom długotrwale bezrobotnym przynosi zysk pod postacią podatków od wynagrodzenia oraz obniża ewentualne wydatki związane z wsparciem dla osób pozostających poza rynkiem pracy, kosztów ich leczenia itd.
Jeżeli założone cele nie zostaną przez zakontraktowaną organizację osiągnięte, nie otrzyma ona wypłaty za swoją pracę. Mimo to, wiele organizacji działających w Minnesocie przyjęło z nadzieją nowe regulacje, widząc w nich potencjalne źródło finansowania. Dodatkowo, jak zauważają przedstawiciele sektora, sytuacja, w której zakontraktowanie wykonania usługi wiąże się z podjęciem ryzyka finansowego, pomoże organizacjom w realnej ocenie kosztów i efektywności ich pracy.
Prawdopodobnie równolegle z obligacjami i systemem „Pay for Performance” zostaną wprowadzone ułatwienia w dostępie organizacji do niskooprocentowanych kredytów, które pomogą sfinansować im działania zanim otrzymają pieniądze za osiągnięte rezultaty.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl