Gorzów Wielkopolski (woj. wielkopolskie, jako miasto na prawach powiatu), Bełchatów (woj. łódzkie, jako gmina miejska), Krobia (woj. wielkopolskie, jako gmina miejsko-wiejska) to tylko trzy spośród 12 jednostek samorządu terytorialnego, które w rankingu „Partnerski Samorząd” zdobyły najwięcej, czyli pięć gwiazdek.
Pozostałe dziewięć pięciogwiazdkowych jednostek to: Lublin (woj. lubelskie, miasto na prawach powiatu), Siedlce (woj. mazowieckie, miasto na prawach powiatu), Zielona Góra (woj. lubuskie, miasto na prawach powiatu), Dzierżoniów (woj. dolnośląskie, gmina miejska), Krasnystaw (woj. lubelskie, gmina miejska), Nowy Targ (woj. małopolskie, gmina miejska), Puławy (woj. lubelskie, gmina miejska), Duszniki (woj. wielkopolskie, gmina wiejska), Rudnik (woj. śląskie, gmina wiejska).
Ranking „Partnerski Samorząd” opisuje współpracę między administracją samorządową i organizacjami pozarządowymi na podstawie wyników badania „Monitoring współpracy jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych z sektorem pozarządowym za 2008 rok” przeprowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Stowarzyszenie Klon/Jawor w drugim kwartale 2009 roku. W badaniu wzięło udział 2245 urzędów gmin, starostw, powiatowych, urzędów marszałkowskich i wojewódzkich (czyli 79% spośród 2826, do których wysłano ankiety). Informacje z ankiet urzędów uzupełniono o dane ze sprawozdań finansowych JST do Ministerstwa Finansów (RB-28s).
Gwiazdki przyznawano na podstawie oceny czterech przejawów kontaktów administracji samorządowej z organizacjami pozarządowymi, decydujących o skali i jakości współpracy między sektorami: programu współpracy, wspierających formy współpracy pozafinansowej, partnerskich formy współpracy pozafinansowej oraz współpracy finansowej.
Przy ocenie programów współpracy brano pod uwagę nie tylko fakt uchwalenia takiego dokumentu przez urząd oraz datę uchwalenia, ale także czy był on przygotowywany we współpracy z organizacjami pozarządowymi; czy był z nimi konsultowany i czy sporządzono z przebiegu tych konsultacji sprawozdania.
Oceniając wspierające formy współpracy pozafinansowej, przyglądano się czy w danej jednostce samorządu terytorialnego działają formy współpracy pozafinansowej, które można określić jako „opiekuńcze” czy też „wspierające”. Chodziło o takie działania, w których strony nie są partnerami, ale jedna jest wyraźnie beneficjentem drugiej, tzn. urzędy udzielają pomocy, wsparcia organizacjom.
Twórcy rankingu wzięli również pod uwagę partnerskie formy współpracy pozafinansowej, czyli takie, w których organizacje były nie tyle odbiorcami i beneficjentami działań, co raczej ich aktywnymi uczestnikami. Sprawdzano, na ile urzędy kooperują z organizacjami, m.in. zapraszają przedstawicieli trzeciego sektora na posiedzenia, konsultują decyzje, tworzą zespoły doradcze i inicjatywne.
Przy ocenie współpracy finansowej brano pod uwagę jej skalę (w odniesieniu do poziomu wydatków bieżących ogółem), podział środków pomiędzy poszczególne typy organizacji oraz poziom realizacji zaplanowanego budżetu (na podstawie danych ze sprawozdań finansowych urzędów do Ministerstwa Finansów).
Ranking „Partnerski Samorząd” to pierwsza, pilotażowa próba opisania współpracy trzeciego sektora z administracją publiczną za pomocą ankiet „Monitoringu Współpracy”. Twórcy rankingu mają świadomość, że narzędzie to wymaga modyfikacji. Dlatego też z radością przyjmą wszelkie komentarze i merytoryczne uwagi dotyczące konstrukcji rankingu oraz jego poszczególnych wymiarów.
– Chcemy udoskonalać zasady punktacji oraz badanie tak, aby kolejne edycje rankingu jak najdokładniej odzwierciedlały rzeczywisty stan współpracy oraz uwzględniały odczucia i opinie organizacji pozarządowych z danego terenu – mów Klara Kościelecka ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. – Uznajemy, że wyniki są dobrym punktem wyjścia dla tej pracy i będziemy zadowoleni, jeśli wywołają dyskusję. W gruncie rzeczy, właśnie na dyskusję liczymy najbardziej. To ona, obok dobrych wzorców postępowania, jest kluczem do rozwoju partnerstwa publiczno-społecznego. Szczególnie liczymy na organizacje pozarządowe, działające w tych samorządach, które zdobyły pięć gwiazdek. Prosimy o skomentowanie tych wyników i opinie na temat stanu współpracy.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)