PFRON: Przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 – realizacja projektów z pominięciem procedury konkursowej
Panująca obecnie w kraju sytuacja epidemiologiczna i związane z nią ograniczenia powodują pogorszenie stanu psychicznego wielu osób niepełnosprawnych. Wprowadzone obostrzenia, zamknięcie części szkół i zakładów pracy, a w konsekwencji przejście na naukę i pracę w trybie zdalnym wiąże się dla wielu osób ze zwiększonym poczuciem stresu i lęku.
Wiele osób niepełnosprawnych korzystało na co dzień z różnego rodzaju wsparcia: psychoterapii, spotkań w ramach grup wsparcia, grupowych zajęć terapeutycznych, różnego rodzaju treningów, integracji sensorycznej. Wraz z pandemią zajęcia te zostały wstrzymane lub ograniczone i tylko niektóre z nich zostały przeniesione w tryb zdalny. W konsekwencji, część osób będących w stanie kryzysu psychologicznego pozbawiona jest obecnie wsparcia terapeutycznego, a dla części osób rodzice, opiekunowie i osoby z nimi mieszkające zaczynają odgrywać rolę „terapeutów”.
Biorąc powyższe pod uwagę, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zachęca organizacje pozarządowe do skorzystania z możliwości jakie zostały przewidziane w art. 15zzm ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Na mocy ww. postanowień w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii organ administracji publicznej może zlecać organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizację zadania publicznego w celu przeciwdziałania COVID-19 z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Tryb z pominięciem procedury konkursowej stwarza możliwość wprowadzenia szybkiej i dostosowanej do zmieniających się warunków interwencji. W obecnej sytuacji wsparcie polegające na przeciwdziałaniu negatywnym skutkom wywołanym przez pandemię koronawirusa jest oczekiwane przez wiele osób niepełnosprawnych.
Dlatego też, Fundusz zachęca organizacje pozarządowe do składania ofert realizacji zadań w zakresie wsparcia psychologicznego, przeciwdziałającego negatywnym skutkom pandemii, w szczególności konsekwencjom zaniechania lub ograniczenia działań terapeutycznych.
Oferty można składać na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (DZ. U z 2018 r. poz. 2057), który można pobrać ze strony gov.pl - "Po dniu 1 marca 2019 roku wchodzą w życie nowe wzory ofert, umów i sprawozdań, czyli podstawowych dokumentów systemu zlecania zadań publicznych".
Te organizacje pozarządowe, które dysponują odpowiednim potencjałem i doświadczeniem, w szczególności wyspecjalizowane w świadczeniu pomocy psychologicznej, zostaną przez Fundusz zaproszone do negocjacji w sprawie zlecenia realizacji zadania zgłoszonego w ofercie.
Oferty należy składać w formie elektronicznej, na adres: zadania_zlecane@pfron.org.pl.