Zarząd PFRON ogłaszając konkurs o dotacje i ustanawiając swoisty rodzaj zabezpieczenia się, nie wziął pod uwagę ani kosztów sporządzenia aktu notarialnego, ani możliwości finansowych organizacji pozarządowych - pisze Radosław Skiba, prawnik Stowarzyszenia Klon/Jawor, zastanawiając się, czy organizacje stać na opłacanie notariuszy i jak potem mają to rozliczyć w sparowozdaniu finansowym…
Zarząd Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął niedawno decyzję o przyznaniu dofinansowania organizacjom pozarządowym w ramach Programu finansowania obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.
Dostaniecie dotację, ale…
Niestety równocześnie z informacjami o przyznaniu dofinansowania organizacje występujące o dotacje dowiedziały się, że warunkiem ich uzyskania jest, poza wystawieniem weksla własnego in blanco, ustanowienie zabezpieczenia w postaci złożenia aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Zarząd PFRON ustanawiając ten rodzaj zabezpieczenia, nie wziął pod uwagę, ani kosztów sporządzenia aktu notarialnego, ani możliwości finansowych organizacji pozarządowych.
Dlaczego PFRON tak postanowił?
Jesteśmy świadomi, że Zarząd PFRON konstruując wspomnianą umowę, brał przede wszystkim pod uwagę potrzebę zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Niemniej jednak ustanowiony w umowie sposób zabezpieczenia wykracza poza potrzebę ochrony interesów Funduszu i stanowi nieuzasadnioną uciążliwość dla starających się o dotację organizacji. Specyfika działalności organizacji pozarządowych, polega między innymi na tym, że finansując się ze środków pozyskiwanych od sponsorów zarówno publicznych, jak i prywatnych, nie posiadają one wolnych środków, które mogłyby przeznaczyć na sfinansowanie kosztów sporządzenia aktu notarialnego. Żaden podmiot finansujący nie przewiduje bowiem możliwości rozliczenia takich wydatków w ramach przyznanego dofinansowania.
Ile to kosztuje?
Koszt sporządzenia aktu notarialnego, zawierającego oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. zależny jest od wysokości dofinansowania i wynosić może nawet 1500 - 2000 złotych (plus ewentualne koszty wypisów).
Dodatkowo przygotowana przez PFRON umowa przewiduje konieczność ustanowienia jeszcze jednego zabezpieczenia w postaci weksla własnego in blanco opatrzonego klauzulą „bez protestu”. Koszt weksla ponoszą oczywiście organizacje i wynosi on kilkadziesiąt złotych. Zabezpieczenie to zapewnia PFRON możliwość skuteczniejszego dochodzenia ewentualnych roszczeń, nie na drodze zwykłego postępowania sądowego, lecz w trybie znacznie szybszego i uproszczonego postępowania nakazowego. Dlatego też w razie ograniczenia wymaganego zabezpieczenia do weksla in blanco prawa Funduszu byłyby wystarczająco dobrze zabezpieczone.
Czy inni grantodawcy stosują takie metody zabezpieczania?
W swojej dotychczasowej działalności organizacje pozarządowe nie spotykały się z tak surowymi wymaganiami dotyczącymi zabezpieczeń, zawieranych przez siebie umów o dofinansowanie, i to zarówno ze środków prywatnych, jak i publicznych, także przy poprzednio realizowanych programach finansowanych ze środków PFRON. W wielu wypadkach wartość udzielonego wsparcia znacznie przekraczała wartość przyznawanych obecnie przez Zarząd PFRON dotacji i mimo to ustanowienie tak mocnych zabezpieczeń nie było konieczne. Warto również zauważyć, że środki przyznawane ze źródeł Unii Europejskiej, które są zazwyczaj dużo większe, oraz które uważane są za trudne do pozyskania i obwarowane wieloma warunkami formalnymi, nie wymagają ustanowienia tak mocnych i kosztownych zabezpieczeń.
Nie można się dogadać…
Niestety mimo interwencji przedstawicieli organizacji pozarządowych Zarząd PFRON obstaje przy konieczności złożenia aktu notarialnego. Bezkompromisowa postawa PFRON może spowodować, że koszt pozyskania dofinansowania będzie zbyt wysoki i może stać się barierą uniemożliwiającą wielu organizacjom skorzystanie z przyznanych środków i zrealizowanie pożytecznych przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych. W ten sposób stracą na tym przede wszystkim niepełnosprawni. Na uporze Zarządu PFRON zyskać mogą tylko notariusze.
Źródło: inf. własna