16 lipca 2003 na konferencji prasowej przedstawiciele czterech dużych organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne ogłosili powołanie Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. W środowisku organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych zawrzało…
Tylko stowarzyszenia
Dziewięć województw
Zarząd ustalony
Kongres może wszystko
Reprezentacja oddolna
Rozwój organizacji pozarządowych oraz potrzeba ich instytucjonalnego wzmocnienia w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zaowocowały w ostatnim czasie silnymi tendencjami federalistycznymi. Efektem tego jest stale zwiększająca się liczba nowych związków i federacji. Podstawę prawną do tworzenia organizacji, których członkami nie są poszczególni obywatele, lecz organizacje pozarządowe i inne osoby prawne, stanowi art. 22 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach. Przepis ten przewiduje możliwość utworzenia przez co najmniej 3 stowarzyszenia związku stowarzyszeń. Założycielami i członkami takiego związku mogą być oprócz stowarzyszeń także inne osoby prawne, a więc również fundacje. Firmy i inne podmioty mające cele zarobkowe mogą być wyłącznie członkami wspierającymi takiego związku.
Podsumowując nie ma więc żadnych przeszkód prawnych do powołania związku stowarzyszeń, którego członkami i założycielami są również fundacje.
Natomiast ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach nie zawiera żadnych postanowień, które mogłyby stanowić podstawę do tworzenia związków fundacji. Wobec powyższego obecny stan prawny nie przewiduje możliwości powołania organizacji zrzeszającej wyłącznie fundacje o charakterze analogicznym do związku stowarzyszeń.
Radosław Skiba, Stowarzyszenie Klon/Jawor
Europejskie Forum Niepełnosprawności (European Disability Forum - EDF) jest to stowarzyszenie non-profit, utworzone w 1996 roku przez członkowskie stowarzyszenia fundatorskie, w tym: Rady Krajowe Osób Niepełnosprawnych każdego z krajów członkowskich Unii Europejskiej (UE) i Europejskich Organizacji Pozarządowych Osób (albo na rzecz Osób) Niepełnosprawnych, reprezentujących osoby niepełnosprawne, rodziców osób niepełnosprawnych nie mających zdolności do reprezentowania samych siebie w UE.
Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych pretenduje do członkostwa w EDF jako Rada Krajowa Osób Niepełnosprawnych. Ze statutu EDF wynika, że Krajowa Rada Osób Niepełnosprawnych powinna: posiadać osobowość prawną w swym własnym kraju, akceptować i promować członkostwo organizacji reprezentujących wszystkie bez wyjątku grupy niemocy, jak również organizacje rodziców osób niepełnosprawnych nie mogących reprezentować samych siebie, włączać do swego członkostwa przedstawicielskie organizacje wszystkich ugrupowań związanych z niemocą i jest otwarta na przyłączenie innych grup osób niepełnosprawnych, a także posiadać większość wśród organizacji członkowskich osób niepełnosprawnych i rodziców osób niepełnosprawnych nie mogących reprezentować samych siebie, to jest wśród organizacji, których akty założycielskie gwarantują objęcie większości osób niepełnosprawnych i rodziców osób niepełnosprawnych nie mogących reprezentować samych siebie wśród członkostw i organów zarządzających.
W statucie EDF nie ma zapisów dotyczących wymogu ponad 50% członkostwa osób niepełnosprawnych w organizacjach i ich zarządach wchodzących w skład Rady Krajowej Osób Niepełnosprawnych. Jednak na stronie internetowej EDF można znaleźć informacje, iż status członka obserwatora mogą uzyskć Krajowe Rady Osób Niepełnosprawnych z krajów kandydujących do Unii Europejskiej spełniające kryteria pełnego członka. A status pełnego członka mogą uzyskać europejskie organizacje pozarządowe (tzw. ENGO), posiadające członków w krajach należących do Unii Europejskiej lub Europejskiej Strefy Ekonomicznej, które mają uregulowany status prawny, posiadają przedstawicielstwo w przynajmniej 2/3 liczby krajów członkowskich UE lub w Europejskiej Strefie Ekonomicznej, których członkostwo składa się w przynajmniej 51% z organizacji osób niepełnosprawnych, a osoby niepełnosprawne stanowią przynajmniej 51% władz tych organizacji. Organizacje osób niepełnosprawnych, to organizacje, których członkami przynajmniej w 51% są osoby niepełnosprawne lub ich rodziny, w przypadku osób niezdolnych do samodzielnego reprezentowania się, a we władzach zasiada przynajmniej 51% osób niepełnosprawnych. Proporcja ta musi być zagwarantowana statutowo, swoje główne działania odnoszą do współpracy na poziomie Unii Europejskiej i Europejskiej Strefy Ekonomicznej w zakresie niepełnosprawności i równości szans, i są one zgodne z celami i kierunkami działania EDF.
dobr
Źródło: inf. własna