„Pewnego razu w Afryce…” - podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej w toruńskich szkołach
Zgodnie z planem, Polska Akcja Humanitarna odwiedziła cztery Szkoły Podstawowe w Toruniu, które po wcześniejszym zgłoszeniu wyraziły chęć współpracy podczas Tygodnia Edukacji Globalnej. Tematem warsztatów była rzeczywistość krajów globalnego Południa – Kenia/ Tanzania.
Przygotowanie warsztatów w szkołach nie należy do łatwych zadań. Należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: Co zainteresuje dzieci? Jak mówić o temacie, który nie jest poruszany na co dzień, tak by był zrozumiały? Na te, jak i na wiele innych pytań, Polska Akcja Humanitarna odpowiadała sobie podczas przygotowań do Tygodnia Edukacji Globalnej.
Podczas warsztatu prowadzące (Agnieszka Bułacik, Wioleta Hutniczak, gabriela Górska) wykorzystywały wyprodukowane materiały edukacyjne. Były to między innymi kostki z wyobraźnią, które zawierały różne symbole. Zadaniem uczestników było stworzenie historii, która zaczynała się od słów „Pewnego razu w Afryce…”, uczestnicy kolejno wyrzucali kostką, a pojawiający się symbol miał być kolejną częścią opowiadania.Kolejnymi elementami wykorzystywanymi podczas trzygodzinnego warsztatu były infografiki "1 dzień z życia". Dzięki nim uczestnicy warsztatu poznawali bliżej rzeczywiste osoby, które zostały zapoznane przez prowadzące zajęcia.
Mimo różnorodności grup, warsztat zdecydowanie spełnił swoje zadanie.
Oprócz trzech równolegle prowadzonych warsztatów w każdej przestrzeni szkolnej urządziliśmy Strefę Zabaw. Ogromne zainteresowanie sprawiło, że edukatorki-wolontariuszki, które wcześniej przeszły specjalne szkolenie, włożyły w swoją pracę 200% zaangażowania, co utwierdziło nas w trafności wyboru osób, które zaprosiliśmy do współpracy przy projekcie "Edukację globalną zaczynamy od zabawy".
Podczas animacji uczennic i uczniów szkół, wykorzystywaliśmy specjalnie wyprodukowane na tą okazję materiały edukacyjne. Powstała wielkoformatowa mapa świata przedstawiona z perspektywy Australii, memory zawierające zdjęcia przedstawiające czas wolny dzieci z Nairobi, przesuwany obraz przedstawiający wycinek rzeczywistości Tanzanii ukazujący miasto, a dodatkowo dzieci mogły wykonać również na pamiątkę przypinkę związaną z tematyką TEG.
Dziękujemy wszystkim szkołom za wspaniale spędzony czas, zaangażowanie, chęć współpracy oraz świetną wspólną zabawę.
Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.