W dniu 14 marca do Fundacji RC (Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych) wpłynęło pismo od Gdańskich Nieruchomości w sprawie konieczności wykwaterowania Fundacji z siedziby (historyczny Dwór Uphagena przy al. Grunwaldzkiej 5, Gdańsk Wrzeszcz), którą zajmowała i o którą dbała przez 20 lat. Na wykorzenieniu tak znaczącej części trzeciego sektora ucierpi wielu mieszkańców Miasta i Gdańsk jako całość.
Opis sytuacji Fundacji RC
W dniu 14 marca do Fundacji RC (Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych) wpłynęło pismo od Gdańskich Nieruchomości w sprawie konieczności wykwaterowania Fundacji z siedziby (historyczny Dwór Uphagena przy al. Grunwaldzkiej 5, Gdańsk Wrzeszcz), którą zajmowała i o którą dbała przez 20 lat. Gdańskie Nieruchomości wskazały jako termin opuszczenia lokalizacji datę 15 maja 2023. Zaproponowano lokalizację w dzielnicy Chełm w budynku przy ul. Styp-Rekowskiego 14, którego fatalny stan wymaga bardzo dużych nakładów finansowych (ponad 600 tys. zł), by w ogóle mógł być użytkowany. Decyzje te wynikają z faktu, iż Dwór jest ujęty w planach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
W odpowiedzi na pismo wystosowaliśmy apel o interwencję do Prezydent Miasta Gdańska i jej zastępców, do Rady Miasta Gdańska i Radnych, do Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego oraz do Dyrektora Wydziału Infrastruktury.
Sprawa została także szeroko opisana w mediach, gdyż Fundacja jest ważnym miejscem nie tylko dla organizacji pozarządowych w mieście i na Pomorzu, ale także dla Mieszkanek i Mieszkańców dzielnicy Wrzeszcz, dla których prowadzi działania animacyjne w Domu Sąsiedzkim w Pałacu.
🔸Spór o siedzibę w Pałacu Uphagenów. Remont utrudni pracę fundacji
🔸 Gdańska Fundacja RC musi opuścić swoją siedzibę. To decyzja miasta
Obecnie trwają rozmowy z władzami Miasta. Do tej pory Fundacja nie otrzymała propozycji lokalu, który nie wymagał by z jej strony nakładu finansowego oraz nie została podjęta decyzja co dalej z Fundacją po remoncie budynku, czy wróci do swojej dotychczasowej siedziby.
Fundacja RC świętuje w tym roku swoje 30-lecie. To trzy dekady dokumentacji i dobytku ruchomego (udostępnianego bezpłatnie na co dzień innym organizacjom i mieszkańcom). Fundacja RC od 2003 roku, czyli 20 lat, mieści się na styku trzech dzielnic Gdańska – Wrzeszcza Dolnego i Górnego oraz Aniołek. Jest jedną z najstarszych i najważniejszych organizacji pozarządowych w tej części naszego miasta. Dla kilkudziesięciu podmiotów, instytucji i organizacji, ale przede wszystkim dla mieszkańców i mieszkanek jest stałym elementem krajobrazu działalności społecznej i animacyjnej, bez którego nie wyobrażają sobie codzienności.
Jesteśmy przestrzenią, z której, w różnym czasie i wymiarze, korzystają takie grupy docelowe jak przedstawiciele Podmiotów Ekonomii Społecznej, ponad 93 organizacje pozarządowe zarejestrowane na adresie Grunwaldzka 5, dla których jesteśmy siedzibą, organizacje pozarządowe i aktywiści społeczni, którzy uczęszczają na nasze kursy, szkolenia i warsztaty, organizacje pozarządowe (około 160 rocznie), które korzystają z przestrzeni i sprzętu Fundacji, by prowadzić swoje działania, animatorzy społeczni, którzy realizują u nas swoje projekty w ramach Gdańskich Funduszy dla miejskich społeczności, uczestnicy aktywności zajęć i wydarzeń Domu Sąsiedzkiego w Pałacu, głównie seniorzy i seniorki oraz matki z małymi dziećmi.
Delokalizacja Fundacji RC poza dzielnicę to wyrwanie z korzeniami żywego, silnego i symbolicznego dębu, który dla lokalnej, różnorodnej społeczności stanowi opokę i oparcie.
Apelujemy zatem do organizacji pozarządowych, by wstawiły się za nami, abyśmy mogli wciąż realizować nasze działania i misję do tworzenia silnego trzeciego sektora.
Petycja
Szanowna Pani Prezydent,
Zwracamy się do Pani zaniepokojeni działaniami Gdańskich Nieruchomości wobec Fundacji RC (Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych), czyli wystosowanym nakazem wykwaterowania z siedziby przy al. Grunwaldzkiej 5 w terminie do dnia 15 maja 2023, a także brakiem zapewnienia tymczasowej lokalizacji bez ponoszenia ogromnych kosztów.
Jesteśmy również zaniepokojeni ryzykiem wykwaterowania na stałe Fundacji RC z al. Grunwaldzkiej, bo dotyczy ono nie TYLKO samej fundacji, ale uderza w ponad setkę innych organizacji pozarządowych, które regularnie korzystają z jej wsparcia oraz z jej oferty. Jest to organizacja, która od 30 lat kształtuje i rozwija lokalną tożsamość sektora obywatelskiego w Gdańsku. Nie zapominajmy także o innej ważnej działalności, którą Fundacja RC prowadzi od 20 lat w tej właśnie lokalizacji, czyli animacji społecznej dla Mieszkanek i Mieszkańców dzielnicy Wrzeszcz.
W związku z tym oczekujemy:
1. Możliwości korzystania przez Fundację RC z jej dotychczasowej siedziby przy alei Grunwaldzkiej 5 po zakończonym remoncie. To jest pisemnego poświadczenia o powrocie Fundacji RC do obecnej siedziby po ukończonych pracach. Pisemnego zabezpieczenia o podpisaniu umowy użyczenia po remoncie (umowa ważna od dnia odbioru technicznego budynku) na minimum 25 lat z rocznym okresem wypowiedzenia.
2. Przesunięcia wykwaterowania do 30 czerwca 2023.
3. Znalezienia na czas remontu (tylko na czas remontu) lokalu zastępczego, który nie wymaga żadnych nakładów ze strony Fundacji. Lokal ten powinien znajdować się w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz, aby Fundacja mogła w pełni realizować dotychczasową działalność również na rzecz Mieszkanek i Mieszkańców. Powinien być również dobrze skomunikowany i dostosowany wielkością do możliwości realizacji wszystkich projektów, zajęć i spotkań organizowanych przez Fundację.
4. Pomocy ze strony służb Gdańskich Nieruchomości lub Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przy przenosinach do lokalu zastępczego.
5. Umożliwienia funkcjonowania wirtualnego biura przy al. Grunwaldzkiej 5 w czasie remontu, aż do jego zakończenia - aby NGOsy nie musiały zmieniać adresu korespondencji i nie musiały ponosić dodatkowych kosztów. Wspólnego wypracowania systemu odbioru i obsługi pocztowej.
Nie zgadzamy się z tym, iż dziś grozi Fundacji RC oraz pośrednio także innym gdańskim organizacjom społecznym bezdomność. Mocno liczymy na zrozumienie wagi tej sytuacji oraz potraktowanie jej jako niezwykle istotnej dla społeczeństwa obywatelskiego w Gdańsku.
Całym sercem popieramy postulaty organizacji, która tak wiele wniosła i wnosi na rzecz rozwoju lokalnego sektora obywatelskiego oraz społeczności, która tak pomaga Miastu Gdańsk w realizowaniu zadań publicznych, także w sytuacjach kryzysowych.
ZAPRASZAMY ORGANIZACJE DO PODPISANIA SIĘ POD PETYCJĄ.
Pod petycją podpisały się już: