By przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i udzielać im pomocy oraz wsparcia kadra pedagogiczna Zespołu Szkół w Pępowie uczestniczyła w szkoleniu „Diagnozowanie zagrożeń w środowisku rodzinnym - rozpoznawanie sygnałów i objawów przemocy domowej wobec dzieci”.
Prawie 80 % dzieci jest bite. Najczęściej są to sporadyczne klapsy, ale też są „solidne lania” i kopanie. Ponad 30 % dzieci do 15 roku życia doznaje przemocy seksualnej (najczęściej przez dotykanie narządów płciowych, ale też występuje zmuszanie do pełnego współżycia – dane za „Niebieska Linia”). By przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i udzielać im pomocy oraz wsparcia kadra pedagogiczna Zespołu Szkół w Pępowie uczestniczyła w szkoleniu „Diagnozowanie zagrożeń w środowisku rodzinnym - rozpoznawanie sygnałów i objawów przemocy domowej wobec dzieci”.
Organizatorzy szkolenia: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Stowarzyszenie „DZIECKO” i Zespół Szkół Szkoły Podstawowej Gimnazjum w Pępowie, podkreślają, że krzywdzeniu dzieci sprzyjają postawy rodziców akceptujące różne metody wychowawcze, zwłaszcza zaś sposoby karania. Wielu rodziców bije dzieci nie tylko w sytuacjach ostrego konfliktu, ale niejako "profilaktycznie".
W szkoleniu warsztatowym, poświęconym problemowi krzywdzenia dzieci, uczestniczyli edukacyjni specjaliści: nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Pępowie: pracowni socjalni, pielęgniarki i policjanci, a także wychowawcy prowadzący zajęcia z dziećmi i młodzieżą w gminie Pępowo. W czasie kilkugodzinnych zajęć scharakteryzowano zjawisko przemocy w rodzinie oraz omówiono, kto i w jakim zakresie ma obowiązek jej przeciwdziałać. Prowadzący nieodpłatnie to szkolenie specjalista pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej z certyfikatem „Niebieskiej Linii” z PCPR w Gostyniu omówił też system przeciwdziałania przemocy w rodzinie funkcjonujący w Polsce, oparty na dwóch obszarach: na wymiarze sprawiedliwości (policja, prokuratura, sądy i kuratela), skupiającym się wykrywaniu przestępstw, ściganiu sprawców i wymierzaniu im kar oraz na procedurze „Niebieskie Karty”, opartej na funkcjonowaniu Zespołów Interdyscyplinarnych i Grup Roboczych, realizowanej przez pomoc społeczną, oświatę i policję, a skupiającej się na zapewnianiu pomocy osobom doznającym przemocy i ich rodzinom, ale też i na pomaganiu osobom stosującym przemoc w zmienianiu siebie i swoich zachowań.
Na szkoleniu omówiono też szczegółowo m.in. zasady przydatne przy diagnozowaniu przemocy w rodzinie, a zwłaszcza wobec dzieci, sygnały widoczne w różnych obszarach u dzieci krzywdzonych, a także sygnały wysyłane przez rodziców niekrzywdzących i sygnały ujawniane przez rodziców krzywdzących. Dużo uwagi poświęcono sygnałom mogącym świadczyć o poszczególnych formach krzywdzenia dzieci: o wykorzystaniu seksualnym, o przemocy psychicznej, fizycznej czy zaniedbaniu.
Omówiono też zasady reagowania specjalistów na podejrzenie przemocy w rodzinie. PCPR w Gostyniu przypomina, że we wszystkich gminach powiatu gostyńskiego działają zespoły interdyscyplinarne. Ich zadaniem jest przede wszystkim, w ramach procedury „Niebieskie Karty”, opracowanie i realizacja planów pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie.
Jedna z uczestniczek, podsumowując szkolenie stwierdziła: - Warto spotykać się ze sobą i ustalać zasady wspólnego przeciwdziałania przemocy, tak jak się to stało na tym szkoleniu. - Uczestnicy i organizatorzy umówili się na kolejne szkolenie we wrześniu.
Jeżeli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem, jeżeli wiesz, że ktoś krzywdzi dzieci, powiadom Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej w Twojej gminie lub PCPR.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"