Fundacja ANWIL dla Włocławka, której konkursy grantowe i stypendialne są już doskonale znane mieszkańcom Włocławka, zdecydowała o poszerzeniu swojej działalności. Właśnie rozpoczyna realizację projektu „Streetworking we Włocławku”. Jego pierwszym etapem jest rekrutacja streetworkerów, czyli pedagogów ulicy.
Streetworking jest formą socjalnej pracy ulicznej, działaniami pedagogiczno-naprawczymi, dzięki którym dzieci oraz młodzież, pochodząca ze środowisk niewydolnych pod względem wychowawczym i spędzająca większość czasu w przestrzeni miejskiej, a przy tym przejawiająca niechęć, czy nawet uprzedzenie do instytucjonalnych form pomocy, ma szansę na wyjście poza własne środowisko, zmianę swojego życia – wybór innej drogi niż ta, którą do tej pory kroczyła.
Fundacja ANWIL dla Włocławka, która stawia sobie za cel poprawę jakości życia mieszkańców, zdecydowała się wykorzystać potencjał drzemiący we włocławianach i zachęcić ich do wspólnych działań na rzecz dzieci oraz młodzieży, dla których los nie był łaskawy. Projekt „Streetworking we Włocławku” wystartuje na przełomie września i października, wtedy to wyłonieni w procesie rekrutacji, streetworkerzy ruszą do pracy.
Określenie „streetworker” jest tłumaczone w języku polskim jako pedagog ulicy. Zadaniem takiej osoby jest bezpośrednia praca z dzieckiem w jego naturalnym środowisku społecznym, której celem jest – poprzez zajęcia animacyjne, profilaktyczne, wychowawcze i edukacyjne – pokazanie podopiecznemu, że istnieje inny świat niż ulica i podwórko.
Podstawowymi zadaniami pedagogów jest nawiązanie i – dzięki regularnym spotkaniom – utrzymanie kontaktu z dziećmi, czyli w konsekwencji zdobycie ich zaufania. Poprzez kontakt z odpowiedzialnym dorosłym, który umożliwia im spędzenie wolnego czasu odmiennie niż są do tego przyzwyczajone, dzieci uczą się nowych, pozytywnych zachowań, poznają swoje mocne strony, a tym samym zaczynają wierzyć w siebie.
Małgorzata Kosińska, Prezes Fundacji ANWIL dla Włocławka mówi: – W Polsce streetworking nie jest jeszcze tak popularny, jak na zachodzie Europy, czy też w Stanach Zjednoczonych, choć jego skuteczność w walce o wyrównanie szans dzieci i młodzieży ze środowisk niewydolnych jest bardzo wysoka. Dlatego właśnie postanowiliśmy, że dołączymy ten rodzaj pracy socjalnej do projektów, realizowanych przez Fundację. Zachęcam więc wszystkich, którym nie jest obojętny los najmłodszych, i którzy chcieliby zaangażować się na ich rzecz do aplikowanie na stanowisko streetworkera.
Włocławscy streetworkerzy będą pracować w środowisku dzieci i młodzieży we Włocławku w wymiarze 60 godzin w miesiącu. Ich zadaniem będzie nawiązanie bezpośrednich kontaktów z dziećmi, stworzenie docelowej, ośmioosobowej grupy, przygotowanie planu pracy, organizacja zajęć z podopiecznymi oraz współpraca z lokalnymi instytucjami wsparcia, rodzinami dzieci i środowiskiem szkolnym.
Fundacja ANWIL dla Włocławka wyposaży streetworkerów w środki finansowe na organizację zajęć, bilety i poczęstunek dla dzieci, a także będzie wspierać ich merytorycznie oraz organizacyjnie w kontekście realizacji zajęć z dziećmi.
Źródło: Fundacja Anwil Dla Włocławka