Dzień Pracownika Socjalnego to corocznie obchodzone święto pracowników pomocy społecznej. Tegoroczny Dzień Pracownika Socjalnego przypada w roku szczególnym, bo w roku 25-lecia pomocy społecznej w wolnej Polsce. Dwadzieścia pięć lat temu, gdy dokonywały się zmiany ustrojowe, ratujące kraj przed katastrofą, utworzono też odrębny system pomocy społecznej.
Uroczystość związana z jego tegorocznymi obchodami odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości uczestniczyli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, minister w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Irena Wóycicka, doradca prezydenta Joanna Staręga-Piasek, a także Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji rządowych i samorządowych. W gronie zaproszonych reprezentantów wyróżniających się jednostek pomocy społecznej znaleźli się też przedstawiciele Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM”.
„Pracownicy socjalni czynią Polskę lepszą. To pośrednicy między ludźmi w najtrudniejszej sytuacji, a państwem” – mówił prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że nie wszystkie problemy można rozwiązać, ale zawsze można trochę pomóc. Przypomniał, że obchodzimy 25 lat polskiej wolności i jednocześnie 25 lat pomocy społecznej, oraz że wielkim wsparciem w tamtych czasach był ówczesny minister pracy Jacek Kuroń. Prezydent wspomniał też Tadeusza Mazowieckiego zwracając uwagę, że ówczesna ekipa rządząca musiała skutki trudnych i odważnych zmian ekonomicznych dostosować do nadziei społecznych. Zaznaczył, iż pójście drogą reform okazało się słuszne. Mówił też o wyzwaniach związanych ze starzeniem się społeczeństwa.
Minister Wóycicka podkreśliła, że Polska obchodzi nie tylko Dzień Pracownika Socjalnego, ale także 25 lat pomocy społecznej w wolnej Polsce. Podkreślała też wagę zawodu pracowników socjalnych dla rodzin, dla polityki społecznej. „Pojawiły się nowe zagrożenia społeczne, ale pomoc społeczna – ponieważ jest blisko ludzi – koncentruje się na osobie, na rodzinie, na środowisku lokalnym, w którym one funkcjonują” – zaznaczyła.
Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz i prezydencki doradca Joanna Staręga-Piasek podkreślali, że prócz ratownictwa są teraz stawiane przed pomocą społeczną nowe wyzwania dotyczące profilaktyki i przeciwdziałania problemom społecznym.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz pomocy społecznej. Prezydent podkreślał, że za każdym odznaczeniem kryją się ludzie, a czasami całe środowiska, które czynią bardzo wiele dobrego. W gronie udekorowanych znaleźli się: Złotym Krzyżem Zasługi - Małgorzata Janik-Trella z PCPR w Zakopanem; Srebrnym Krzyżem Zasługi: Kazimiera Janiszewska z MOPR w Toruniu, Dorota Kaźmierczak z PCPR w Koninie, Jan Paszkiewicz z PCPR w Sanoku; Brązowym Krzyżem Zasługi: Grażyna Rymarczyk z PCPR w Grodzisku Mazowieckim, Rafał Walter z PCPR w Inowrocławiu. Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę została odznaczona Krystyna Marcińczak z PCPR w Sieradzu.
Podczas tego wydarzenia zostały także wręczone nagrody specjalne i wyróżnienia Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej oraz nagrody dla laureatów konkursu „Teraz projekt socjalny”. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. PCPR w Ożarowie Mazowieckim. A wśród wyróżnionych PCPR w Grodzisku Mazowieckim.
Gratulacje dla wyróżnionych!
Źródło: opracowanie własne - Stowarzyszenie "Dziecko"