PCPM zaniepokojone sytuacją w okupowanej palestyńskiej wiosce Susja
W związku z planowanymi wyburzeniami domostw i infrastruktury we wsi Susja na Zachodnim Brzegu Jordanu (południowy Hebron), Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) jest poważnie zaniepokojone sytuacją humanitarną ludności cywilnej zamieszkującej ten rejon.
Jak wynika z informacji otrzymanych przez PCPM od Biura ONZ ds. Koordynacji Kwestii Humanitarnych na okupowanym terytorium palestyńskim (Office for the Coordination of Humanitarian Affairs occupied Palestinian territory, OCHA oPt), znaczna część mieszkańców wsi Susja otrzymała od - zarządzającej tym terytorium - izraelskiej Administracji Cywilnej nakazy wyburzenia. W sumie obejmują one 51 budowli stałych i tymczasowych, a ich realizacja spowoduje wysiedlenie ponad 160 członków lokalnej społeczności, czyli blisko połowę całej populacji Susji. Wioskę zamieszkuje obecnie około 350 osób, w tym 120 dzieci.
– Jesteśmy ogromnie zaniepokojeni możliwymi wyburzeniami we wsi Susja – powiedział Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Naszym moralnym obowiązkiem jako organizacji humanitarnej i rozwojowej, wspierającej znajdujące się w bardzo trudnym położeniu społeczności lokalne, jest zaapelować do władz Izraela by odstąpiły od wyburzeń w Susji.
PCPM zrealizowało w Susji w 2011 roku projekt pomocy rozwojowej, finansowany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W jego efekcie powstała lokalna spółdzielnia mleczarska, wyposażona w duży zbiornik na mleko oraz poidła i zagrody dla zwierząt hodowlanych. Wyburzenia nie tylko spowodują zniszczenie zbudowanej przez PCPM infrastruktury, ale przede wszystkim dotkliwie dotkną odbiorców tego projektu, jak i całość lokalnej społeczności.
Nakazami wyburzenia są obejmowane wioski, które tak jak Susja, są położone w tzw. Strefie C – stanowiącej ponad 60 proc. Zachodniego Brzegu Jordanu i znajdującej się pod całkowitą kontrolą Izraela. Według informacji OCHA oPt, w Susji do regularnych wyburzeń dochodzi od początku lat 90. Ponadto mieszkańcy Susji są narażeni na regularne ataki osadników z pobliskiego izraelskiego osiedla.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), którego projekty na okupowanym terytorium palestyńskim obejmują wsparcie lokalnego rolnictwa i hodowli, żywi nadzieję, że pomimo doręczonych nakazów, wyburzenia nie dojdą do skutku. Przede wszystkim ze względu na możliwe traumatyczne konsekwencje dla społeczności lokalnej, ale także dla pracy organizacji rozwojowych i humanitarnych obecnych na tym terytorium, w tym PCPM.
PCPM jest organizacją pożytku publicznego, realizująca projekty pomocy rozwojowej i humanitarnej w krajach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. W 2012 roku PCPM realizuje projekty pomocowe w Palestynie, Libanie, Południowym Sudanie, Etiopii, Gruzji i Tadżykistanie. Projekty PCPM są finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu pomocy rozwojowej „Polska Pomoc”.
Więcej informacji o działaniach rozwojowych i humanitarnych prowadzonych przez PCPM na okupowanym terytorium palestyńskim:
Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)