PCPM wybuduje domy dla najbiedniejszych mieszkańców Burkina Faso
Jeden dolar dziennie - tyle ma na swoje utrzymanie przeciętny mieszkaniec Burkina Faso. Ze skrajną biedną, analfabetyzmem i bezrobociem zmaga się ponad połowa populacji tego kraju. To w większości młodzi ludzie, dlatego szans na lepsze życie szukają poza granicami kraju. UE alarmuje. PCPM szuka rozwiązań. I rozpoczyna misję.
KRYZYS MIGRACYJNY SIĘ POGŁĘBIA
Blisko połowa z 20 mln mieszkańców Burkina Faso żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. To znaczy, że na swoje utrzymanie nie mogą wydać więcej niż jednego dolara dziennie. 70% populacji kraju to młodzi ludzie, którzy nie mają żadnej perspektywy na podjęcie pracy i masowo decydują się na opuszczenie kraju. Państwo, będące dawną kolonią francuską, jest jednym z głównych krajów pochodzenia migrantów w Afryce Zachodniej i znalazło się na liście biorców specjalnego funduszu UE, który zwalcza przyczyny migracji i wysiedleń na całym kontynencie afrykańskim.
POLSKA POMOC W BURKINA FASO
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej chce rozwiązać ten problem u źródła. Wybuduje 60 lokali socjalnych dla najuboższych rodzin, zagrożonych migracją. Rodziny zostały znalezione i wytypowane poprzez działające tam stowarzyszenie, które wspiera rozwój najbardziej potrzebujących mieszkańców tego rejonu. Każdy wybudowany przez PCPM dom będzie miał powierzchnię 25 m kw. i składał się z sypialni i salonu. Zostanie dostosowany do standardów, jakie wyznaczają burkińskie władze samorządowe (tzw. technika sklepienia nubijskiego, uznawaną za optymalnie dostosowaną do klimatu i sytuacji gospodarczej kraju).
Według danych UNDP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) 77% burkińskich rodzin żyje w lokalach, które nie spełniają podstawowych standardów higieny i bezpieczeństwa. PCPM chce poprawić komfort życia tych ludzi.
Poprawa warunków mieszkaniowych to nie wszystko. Przeprowadzimy również szkolenia zawodowe z zakresu rzemiosła murarskiego, innymi słowy: nauczymy lokalną społeczność, jak tak trwałe domy budować. W ten sposób damy im konkretne narzędzia, które pozwolą zmieniać swój region.
Projekt jest finansowany ze środków pochodzących z programu Polska Pomoc. W jego ramach wesprzemy również uchodźców, wracających do zniszczonego wojną Mosulu.
Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej PCPM