PCPM wspiera rozwój społeczności lokalnych w Tadżykistanie
W Tadżykistanie wspólnota mahalla reguluje życie mieszkańców na poziomie lokalnym. Obecnie mahalle mają ograniczone możliwości operacyjne, są niedofinansowane i mają trudności w realizacji inicjatyw. PCPM prowadzi projekt, w ramach którego szkoli wspólnoty z zakresu prawa, finansów i realizacji projektów, dzięki czemu umożliwia sprawniejsze przeprowadzanie wspólnych przedsięwzięć. Projekt odbywa się w ramach programu MSZ „Wsparcie Demokracji”.
Instytucja mahalli, wspólnoty samorządowej funkcjonującej na poziomie lokalnym, od wieków pełniła funkcję regulującą życie społeczne i jest głęboko zakorzeniona w tradycji kultur ludów osiadłych Azji Centralnej. Tradycyjne wspólnoty mahalli na wsiach są podporządkowane jurysdykcji gmin, natomiast w miastach odpowiednio władzom miejskim. W 2008 roku została przyjęta nowa ustawa o organach inicjatyw społecznych, na mocy której wspólnota mahalla ma być najmniejszą komórką państwową regulującą życie mieszkańców na poziomie lokalnym, współpracując z administracją państwową oraz z organizacjami pozarządowymi. Mimo tych założeń mahalle mają dość ograniczone możliwości operacyjne, są niedofinansowane, a jedyne fundusze na rozwój czerpią od mieszkańców wspólnoty lub organizacji pozarządowych i partnerów międzynarodowych. Jest to jednak dla lokalnych społeczności spore wyzwanie i wymaga zdobycia określonych umiejętności dotyczących współpracy z takimi partnerami, a także umiejętności realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) w partnerstwie z tadżycką organizacją Mehrangez realizuje projekt, który ma na celu wsparcie działań społeczności lokalnych reprezentowanych przez komitety mahalli będące organem wykonawczym wspólnot.
W ramach projektu PCPM współpracuje z dziesięcioma komitetami na południu Tadżykistanu, w okolicach miasta Kurgan Tube (rejony: bohtarski, dżillikulski i kumsangirski). W pierwszym etapie przeprowadzone zostały warsztaty i szkolenia dotyczących prawa, współpracy z partnerami (władzą lokalną, organizacjami pozarządowymi) oraz kursy dla kasjerów mahalli. Następnie wszystkie społeczności otrzymały mini-granty w wysokości 4800 USD na realizację własnych małych inicjatyw.
Każda wspólnota samodzielnie decydowała o tym jak wykorzystać otrzymane środki. Jak zaznacza Anna Cieślewska, koordynatorka projektu „Większość komitetów zebrała dodatkowe pieniądze od mieszkańców społeczności aby uzupełnić budżet mini-projektów. Ponadto mieszkańcy wszystkich wsi pomagali pracując jako wolontariusze przy realizacji inicjatyw”. W ramach mini-projektów powstały punkty medyczne w trzech wsiach, a do jednego już istniejącego punktu został zakupiony sprzęt medyczny. Dwie wsie zdecydowały się na wymianę pomp służących pompowaniu wody na pola uprawne, a jeden z komitetów zakupił samochód z cysterną do rozwożenia wody. Założono też transformator i system dostarczania elektryczności dla około osiemdziesięciu domów, zbudowano kilometr drogi w jednej ze wsi oraz sfinansowana została budowa dachu w obecnie budowanej szkole podstawowej.
Projekt powstał częściowo w oparciu o badania antropologiczne dotyczące instytucji mahalli robione przez koordynatorkę projektu w 2010 i 2012, jak również w wyniku doświadczeń partnera lokalnego. „Podstawowym założeniem projektu jest bardzo bliska współpraca ze społecznościami lokalnymi polegająca na częstych spotkaniach z komitetami mahalli, dyskusjach z mieszkańcami tak, aby jak najlepiej rozpoznać potrzeby lokalne” – podkreśla Anna Cieślewska. Dzięki temu społeczności same decydują o kolejnych działaniach oraz uczą się wspólnej pracy nad przedsięwzięciami i projektami.
Jak zauważył jeden z szefów społeczności mahalli „Potrzeb jest wiele, ale po dyskusjach doszliśmy do wniosku, że punkt medyczny jest jedną z najpilniejszych. To wspólne działanie: planowanie, potem zbieranie pieniędzy i praca uświadomiła nam, że warto działać razem".
Projekt „Rozwój społeczności lokalnych poprzez wsparcie instytucjonalne komitetów mahalli w Tadżykistanie” współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Program „Wsparcie Demokracji 2013”.
POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM)
PCPM jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. Realizuje projekty z zakresu pomocy uchodźcom, edukacji i szkoleń dla młodzieży, wzmacniania potencjału kobiet i rozwijania ich przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich, pomocy medycznej, w tym elektryfikacji ośrodków medycznych, zarządzania kryzysowego i wzmacniania potencjału samorządów i jednostek ratowniczych.
W roku 2013 PCPM prowadzi projekty w Libanie, Sudanie Południowym, Etiopii, Gruzji, Tadżykistanie oraz w Autonomii Palestyńskiej. Działalność PCPM w kraju skupia się na edukacji humanitarnej i rozwojowej oraz informowaniu o sytuacji humanitarnej w krajach dotkniętych wojnami domowymi oraz klęskami żywiołowymi.