PCPM pomaga uchodźcom syryjskim w Libanie oraz goszczącym ich Libańczykom
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), pozarządowa organizacja ekspercka udzielająca pomocy humanitarnej i rozwojowej, rozpoczęła dystrybucję zapomóg mieszkaniowych uchodźcom syryjskim na północy Libanu. Uchodźcy ci albo z trudem wiążą koniec z końcem mieszkając w pomieszczeniach gospodarczych, garażach, pustostanach, albo są goszczeni przez rodziny libańskie, które biorą na siebie niemal wszystkie koszty.
PCPM pomaga zarówno Syryjczykom wynajmującym mieszkania od Libańczyków w zapłacie czynszu, jak i rodzinom libańskim goszczącym Syryjczyków za darmo. Części z tych rodzin PCPM pomoże również w niewielkich remontach koniecznych do poprawy warunków mieszkaniowych. W sumie PCPM wesprze około 330 rodzin.
W tym tygodniu pierwsze zapomogi mieszkaniowe trafiły zarówno do uchodźców, jak i ich gospodarzy w miejscowościach Aidamoun, Kherbet Dawoud oraz Al-Bire położonych na samej północy Libanu w pobliżu granicy syryjskiej. PCPM planuje także pracę – za pośrednictwem partnerów lokalnych – w kilku miejscowościach położonych w Wadi Khaled, regionie całkowicie przyległym do Syrii i w największym stopniu dotkniętym kryzysem uchodźczym.
Obecnie w Libanie przebywa – według danych UNHCR (Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców) – co najmniej 30 tysięcy uchodźców z Syrii, z czego zdecydowana większość w Północnym Libanie. Kraj ten nie jest w stanie zapewnić im pełni ochrony międzynarodowej, ponieważ nie jest stroną Konwencji genewskiej z 1951 r. o ochronie uchodźców.
Pomoc PCPM skierowana jest głównie do rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji - pozbawionych dochodów. Pomoc ta ma opóźnić pogłębiające się ubożenie oraz uchronić uchodźców przed całkowitą bezdomnością, która zwykle ma traumatyczne konsekwencje.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.
Źródło: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej