Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dołącza do EU ACTIVE! To konsorcjum ponad 89 organizacji humanitarnych z 19 krajów UE. Co ważne z naszego regionu to dopiero ósma organizacja. Dzięki PCPM głos z centralnej Europy będzie coraz bardziej słyszalny.
"Ważny głos z Europy centralnej"
VOICE, czyli „Voluntary Organisations in Cooperation in Emergencies”, to największa europejska sieć organizacji pozarządowych, która od 1992 roku stoi na czele efektywnej i sprawnej pomocy humanitarnej na całym świecie. To właśnie VOICE jest głównym głosem NGO w Unii Europejskiej w kwestiach działań kryzysowych, promując wartości 89 organizacji członkowskich, które realizują swoje misje z pełnym poszanowaniem zasad i etyki.
Członkowie VOICE działają w kluczowych obszarach pomocy — od zapewnienia żywności i opieki zdrowotnej, przez wodę i sanitację, po wsparcie uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych. Ich praca obejmuje kraje dotknięte klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi oraz wszelkiego rodzaju nagłymi sytuacjami kryzysowymi. Co ważne, większość tych organizacji ma oficjalne partnerstwo z DG ECHO — unijną dyrekcją odpowiedzialną za ochronę cywilną i pomoc humanitarną.
"VOICE EU to konsorcjum ponad 90 organizacji humanitarnych z 19 krajów UE, które działają na rzecz utrzymania zaangażowania Europy i UE w głównych kryzysach humanitarnych świata, w tym w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w pasie Sahelu. Dołączając do VOICE EU mamy nadzieję zwiększyć głos i znaczenie organizacji pozarządowych z centralnej Europy i ważnych dla nas obszarów: utrzymania pomocy dla Ukrainy oraz dla innych kryzysów na południe od Europy, gdzie stałe zaangażowanie UE i Polski jest kluczowe" - mówi prezes Fundacji PCPM Wojtek Wilk.
Wpływ na rzeczywistość
Sieć VOICE podkreśla, że organizacje pozarządowe są nie tylko dostawcami pomocy, ale przede wszystkim wyrazem europejskiej solidarności wobec potrzebujących. Członkowie VOICE łączą wspólne wartości — od poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, przez szybkie i skuteczne reagowanie na kryzysy, aż po dbałość o przyszły, trwały rozwój społeczności dotkniętych katastrofami.
Przez ponad trzy dekady VOICE aktywnie wpływa na kształtowanie polityki humanitarnej UE. Ich wspólne stanowiska, wypracowywane między innymi w ramach grup roboczych takich jak Humanitarian Partnership Watch Group, stanowią fundament dialogu między NGO a europejskimi instytucjami.
Źródło: Fundacja "Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej"