Co wydarzyło się w Polsce i na świecie w obszarze praw reprodukcyjnych i seksualnych? Najważniejsze wydarzenia, raporty, relacje i zaproszenia minionego miesiąca znajdziecie w najnowszym wydaniu newslettera Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
Ze wstępu: Październik dał wiele powodów do radości: krzepiąca mobilizacja w Czarny Wtorek, finał kampanii "Ratujmy Kobiety" z rekordową liczbą podpisów, zwycięstwa w zwalczaniu manipulacyjnych bannerów anti-choice czy statystyki o niemal 50-procentowym akceptacji dla liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Nie wspominając o wydaniu zbioru osobistych opowiadań o tym, czym dla różnych kobiet z różnych miejscowości był Czarny Protest. Niezwykła i poruszająca lektura…
Niech te pozytywne wieści nie uśpią naszej czujności, gdyż rząd zwiera szyki, by ograniczyć nasze prawa reprodukcyjne. Minister zdrowia już zmienił zdanie o klauzuli sumienia dla aptekarzy, choć pamiętajmy, że jego bezprzedmiotowa wykładnia nie ma mocy prawnej. Decydenci deklarują poparcie dla fundamentalistycznego projektu "Zatrzymaj aborcję" i próbują nagiąć prawo międzynarodowe do legitymizacji planowanego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Szanse na sukces są nikłe. Instytucje europejskie i międzynarodowe uważnie śledzą bowiem sytuację w Polsce. I domagają się wręcz od władz wyjaśnień w sprawie niewykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To właśnie międzynarodowe standardy ochrony praw człowieka są dla nas światełkiem w tunelu. Z tego względu organizujemy 14 listopada konferencję, która pomoże organizacjom pozarządowym i zaangażowanym grupom nieformalnym poznać instrumenty, jakie mają do dyspozycji w walce o fundamentalne prawa reprodukcyjne i seksualne. Zapraszamy!