Seniorzy z powiatu słupskiego uczestniczyli w projekcie fotograficznym dofinansowanym ze środków Fundacji ARP. Czas na krótkie podsumowanie i podziękowania dla Partnerów.
Podstawy fotografii
Żyjemy w czasach, w których dzięki smartfonom może fotografować prawie każdy. Realizowany przez Fundację Imperio projekt nie miał na celu przeprowadzenia profesjonalnych kursów fotograficznych. Chcieliśmy pokazać seniorom, że zawsze jest czas na rozwijanie swoich pasji. Że warto wyjść z domu i ciekawie spędzić czas! Udało się dzięki zaangażowaniu naszych Partnerów - pasjonatów, przewodników, artystów i zawodowych fotografów.
Podstawy korzystania z aparatu zaprezentował Paweł Horąży - fotograf, którego filmy na kanale YouTube (Fotografia jest fajna) ogląda kilkadziesiąt tysięcy pasjonatów. Zasady kompozycji w fotografii przedstawił w bardzo przystępny sposób artysta fotograf z Poznania - Krzysztof Ślachciak, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Patriotyzm?
No właśnie! Seniorzy są wyczuleni na tradycje, dorobek przodków, świadectwa walk o niepodległość. Dla wielu z nich była to podróż sentymentalna, wspomnienia i wzruszenia. W jaki sposób uchwycić na zdjęciach nasze regionalne dziedzictwo pokazał Paweł Horąży, zabierając uczestników projektu na fotograficzne spacery. Byliśmy w Serocku i Pułtusku. I chociaż była to podróż wirtualna, pokazała jak wiele ciekawych miejsc można odkryć "tuż za rogiem". Budynki, pomniki, tablice - mogą nam wiele powiedzieć o historii danego miejsca. Pan Paweł oprowadzał nas w sposób profesjonalny, z odrobiną humoru, pokazując, że fotografia rzeczywiście jest fajna. Bardzo fajna!
Spacery fotograficzne odbyły się także na terenie Słupska, gdzie siedzibę ma Fundacja Imperio. Doświadczony przewodnik i pasjonat, Edward Szymański pokazał nam wyjątkowe miejsca, które może mijamy w codziennej drodze do pracy, ale nie zawsze znamy ich przeszłość - bogatą i burzliwą. Od zamku - siedziby Muzeum Pomorza Środkowego, przez kościół św. Jacka i Basztę Czarownic przeszliśmy pod pomnik Powstańców Warszawskich poznając miejsca i związane z nimi historie.
Inny lider społeczności lokalnej i znawca historii Słupska - Zdzisław Dróbka zabrał nas na wirtualny spacer fotograficzny do słupskiej Szkoły Policji. Zajrzeliśmy nawet do Muzeum Kryminalistyki. Zapraszamy na stronę projektu - to może być ciekawa inspiracja dla innych organizacji pozarządowych.
Konkurs
Uczestników projektu zaprosiliśmy także do udziału w konkursie fotograficznym. Odnalezienie "patriotycznych" miejsc w miejscu zamieszkania okazało się łatwym zadaniem. Wystarczyło spojrzeć na murale, nazwy rond i ulic, pomniki i pamiątkowe tablice. Nagrody książkowe o tematyce historycznej znalazły swoich nowych właścicieli a prace można obejrzeć w galerii na stronie Fundacji Imperio. Inspiracją dla uczestników konkursu były także prace udostępnione przez Pana Krzysztofa Ślachciaka. Można je obejrzeć na stronie internetowej naszej organizacji.
Fotografowanie w podróży
Nie mogło zabraknąć tego elementu, gdyż prawie każdy zabiera na wycieczkę (bliską i daleką) aparat fotograficzny (chociażby w smartfonie). Wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku, Marek Majewski zaprezentował uczestnikom projektu fotograficzne kulisy swojej podróży na Filipiny. Seniorzy poznali ciekawy i odległy kraj, pięknie pokazany na fotografiach podróżnika.
Podziękowania
Projekt nie mógł się odbyć bez wsparcia ze strony Fundacji ARP. Pięknie dziękujemy! Ukłony dla wszystkich osób, które zaangażowały się w realizację projektu - zespołowi Fundacji Imperio, Partnerom i wolontariuszom. Do zobaczenia na kolejnym fotograficznym plenerze.
Serdecznie zapraszamy na stronę Fundacji Imperio. W zakładce "projekty" odnajdziecie "Patriotyzm w obiektywie seniora". Czekają tam na Was fotograficzne spacery.
Źródło: Piotr Sikorski