Trzynaście historii. Każda z nich opowiada o losach niewidomych i niedowidzących aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Trwają zdjęcia do fabularyzowanego serialu dokumentalnego "Pasjonaci". Ideą przewodnią serialu, jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może uprawiać zawód aktora i jest to praktyka, która wzbogaca twórczość artystyczną oraz przyczynia się do rozwoju społeczeństwa integracyjnego.
– To ewenement, dlatego że nie było do tej pory takiego serialu fabularnego. Opisujemy w 85% ich historie, historie prawdziwe z ich życia, ale też fascynacje teatrem. Pokazujemy fragmenty spektakli, w których oni czują się fantastycznie i tworzą niesamowite kreacje – tłumaczy Artur Dziurman, reżyser i producent serialu „Pasjonaci”, założyciel Teatru ITAN.
To życie przyniosło im scenariusz na serial. W „Pasjonatach” poznamy m.in. historię Renaty, która ma talent wokalny i chciałaby nagrać płytę; Heleny, która po utracie wzroku na scenie właśnie znalazła swoją prawdziwą, życiową pasję; a także Danuty, dla której teatr to drugi dom.
– Każdy odcinek zaczyna się od tego, jakie mamy problemy ze wzrokiem i to jest takie preludium, wstęp. Moja historia opowiada o tym, jak się odnalazłam po utracie pracy w banku. Rozpoczynałam jako aktorka, później zajęłam się pisaniem wniosków – opowiada Danuta Damek – producentka serialu „Pasjonaci”, aktorka Teatru ITAN.
Zdjęcia do serialu „Pasjonaci” realizowane są przede wszystkim w Krakowie, ale nie tylko. Byliśmy również w Myślenicach, Radziszowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Sułkowicach – w najpiękniejszych miejscach Małopolski. Artyści ITAN-a wystąpią u boku znanych aktorów, m.in. Adrianny Biedrzyńskiej, Katarzyny Jamróz, Tadeusza Huka, Dariusza Kordka, Leszka Piskorza i Doroty Pomykały.
– Sam temat, pomysł i idea zaangażowania do tej produkcji osób z różną niepełnosprawnością jest fantastyczna, bo oni też mają artystyczne dusze. Może dzięki temu serialowi pokażą, że mimo, iż są w jakiś sposób mniej obdarowani przez los – to ich wrażliwość jest czasem większa niż normalnych ludzi, którzy mają wszystkie zmysły aktywne, więc ja z niecierpliwością oczekuję na premierę – mówi aktor, Dariusz Kordek.
Serial będzie miał swoja premierę w styczniu – na antenie Telewizji Polskiej.
Projekt jest współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Orlen „Dar Serca”.
Teatr ITAN
Artur Dziurman i grupa Scena Moliere prowadzą instytucję absolutnie wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr skupiający aktorów niewidomych. Teatr ITAN działający przy fundacji o tej samej nazwie kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów i młodzież w niezwykłym miejscu jakim jest teatr.
Aktorzy ze swoimi spektaklami jeżdżą po całej Polsce. Zagrali już ponad 1300 spektakli. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach.
Źródło: Fundacja ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego