Pasjonaci elektromobilności wspierają dzieci z problemami psychologicznymi
26 maja br. ruszy Elektro – Rajd Flaminga, który otworzy zbiórkę funduszy dla podopiecznych Fundacji Gajusz. Celem jest zebranie 500 tys. zł., czyli równowartość 120 rocznych terapii dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy Rajdu planują w ciągu trzech dni pokonać samochodami elektrycznymi trasę Tor Modlin – Rovaniemi w Laponii – Warszawa.
Uczestnicy Eletro – Rajdu Flaminga to entuzjaści elektromobilności oraz wolontariusze Fundacji Gajusz. Mają do pokonania łącznie 4,1 tys. km. Wystartują we własnych samochodach z napędem elektrycznym. Finansowanie imprezy odbywa się z ich prywatnych środków oraz wpłat sponsorów. Jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży oraz ich wpływ na dalsze wychowanie i rozwój. Inicjatywa ma przełamywać społeczne bariery w dyskusji na ten temat.
Podczas ładowania samochodów biorących udział w rajdzie, ich załogi planują spotykać się w tej sprawie z miejscową polonią. Celem uczestników rajdu jest również otwarcie kampanii zbierania środków pieniężnych dla Fundacji Gajusz oraz wspieranie idei elektromobilności. Jego organizatorzy zapowiadają kolejne edycje imprezy.
– Pomysł rajdu zrodził się zupełnie przypadkiem. Do tej pory współpracowałem z Fundacją Gajusz biznesowo. Równolegle rozmawiałem z nią o potrzebach jej podopiecznych. Decyzja o zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie byłą jednak dla mnie dość oczywista. Jestem ojcem dwóch córek, których rówieśnicy borykali i borykają się z przemocą psychologiczną. Działalność Fundacji dotyka więc w pewnym stopniu moich doświadczeń. Chciałem zareagować. Dlatego wraz z moimi przyjaciółmi zorganizowałem wydarzenie, która zwróci uwagę naszej opinii publicznej na problemy psychologiczne polskich dzieci i młodzieży. Harmonogramem Rajdu chcemy nawiązać m.in. do Dnia Matki i Dnia Dziecka. Nieprzypadkowo też jedziemy z naszą misją do miejsca, w którym mieszka Św. Mikołaj – postać, która nadal jest bardzo ważnym symbolem dla polskich dzieci – przekonuje Kamil Pyclik, organizator Eletro – Rajdu Flaminga.
– Inicjatywa związana z Elektro – Rajdem Flaminga jest dla nas bardzo ważna. Nasi podopieczni potrzebują pomocy. Poradnia psychologiczna, działająca w ramach Fundacji, wspiera rocznie ok.
700 – 800 małych pacjentów. Rajd otwiera kampanię, podczas której mamy nadzieję zebrać 500 tys. zł, co pozwoli sfinansować ok. 120 rocznych terapii dla dzieci i młodzieży. Każde wsparcie jest na wagę złota, ponieważ problemy psychiczne i emocjonalne są coraz bardziej powszechne wśród najmłodszych pacjentów. Obnażyła to m.in. pandemia koronawirusa i drastyczne zmiany w dotychczasowych relacjach międzyludzkich – tłumaczy Anna Rajska-Rutkowska, wiceprezes Fundacji Gajusz.
Eksperci Fundacji Gajusz zwracają uwagę na rosnące statystyki dot. problemów psychicznych dzieci i młodzieży. Opierając się na danych Policji za 2021 rok wskazują na gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. Według informacji publikowanych przez Komendę Główną Policji, dwa lata temu aż 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, a 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. To aż 77% wzrost zachowań samobójczych oraz 19% śmierci samobójczych w porównaniu do 2020 r. Jednocześnie, powołując się na wyniki Raportu Rzecznika Praw Dziecka z 2021 r. wskazują, że co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu. Niemal połowa młodzieży twierdzi, że „miewa wszystkiego dość”.
Partnerem rajdu jest m. in. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, Shell Recharge, Santander Leasing SA, NoSmog.Rent, Kingsman Finance, EV klub Polska, Pro Ev Sp. z o.o, Apexclan, stacjeladowania.pl, focuson business, IKOL, Mihiderka, przystanekrodzinka.pl, Pilot Garage, Express Biznesu, portal na prąd.eu, portal WysokieNapięcie.pl oraz Daily Park Zamość.
Szczegółowe informacje na temat rajdu są dostępne na: https://rajdflaminga.pl/ oraz Kanał FB: https://www.facebook.com/rajdflaminga
Źródło: Fundacja Gajusz