Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu od kilku lat realizuje koncepcję instytucji otwartej. W celu lepszego zrozumienia problemów i potrzeb mieszkańców tłuszczańska instytucja prowadzi konsultacje, w wyniku których tworzone są propozycje projektów zmierzających do poprawy sytuacji w danych obszarach życia społecznego. Dlaczego warto się starać?
Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu od kilku lat realizuje koncepcję instytucji otwartej. Przez różnorodne inicjatywy społeczne, realizację projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, stara się dotrzeć do wszystkich grup społecznych i zawodowych. Przedsięwzięcia zainicjowane przez OPS w Tłuszczu są wypadkową partnerstwa publiczno-społecznego. W celu lepszego zrozumienia problemów i potrzeb mieszkańców tłuszczańska instytucja prowadzi od kilku lat konsultacje, w wyniku których tworzone są propozycje projektów zmierzających do poprawy sytuacji w danych obszarach życia społecznego. Trudności i niedostatki występujące w strukturze społecznej małych środowisk wymagają niejednokrotnie zwarcia szyków i wzmożonej pracy wielu instytucji. Podejmowanie działań na poziomie partnerstwa publiczno-społecznego wymaga wiedzy, umiejętności i doświadczenia.
Już w 2008 rozpoczęty został proces integrowania mieszkańców gminy Tłuszcz przez projekt „Partnerstwo dla pomocy”. W działaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób, które odnalazły swoje miejsce w aktywności na rzecz społeczności lokalnej. Wytężona praca i trud w tworzeniu projektów zaowocowały w kolejnych latach realizacją udanych 8 projektów. Wsparciem została objęta młodzież, dzieci, niepełnosprawni i seniorzy. Sukces, jaki został wygenerowany po 2008 roku, wymagał weryfikacji tego co można jeszcze poprawić i udoskonalić. Rozpoczęta integracja w ramach projektu „Partnerstwo dla pomocy” nie wyczerpała dalszych możliwości. W 2009 idąc dalej w kierunku wspierania sektora społecznego, OPS w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja” zrealizował projekt „Razem Łatwiej”, obejmujący kampanię edukacyjną na rzecz ekonomii społecznej i sektora pozarządowego, jako niezbędnego do prawidłowego rozwoju i wzrastania społeczeństwa obywatelskiego. Przeprowadzone szkolenia i poradnictwo zaowocowały powstaniem kilku organizacji pozarządowych z nowymi pomysłami i projektami.
Przejrzysta strategia realizowana przez lidera aktywności społecznej, jakim jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu, wymagała promocji istniejących dobrych praktyk i pomysłów. Regionalny Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego w Warszawie dostrzegł wielki potencjał tkwiący w gminie liczącej 19 tysięcy mieszkańców. Projekty pisane przez nauczycieli, pracowników OPS i stowarzyszeń były konsultowane ze specjalistami ROEFS. Wzajemna współpraca zaowocowała powstaniem partnerstwa 6 podmiotów skoncentrowanych na rozwiązywaniu problemów społecznych. Regionalny Ośrodek EFS wskazał właściwą ścieżkę i cel dla zespołu partnerskiego. Stworzona została umowa w celu lepszego wykorzystania potencjału i zasobów poszczególnych instytucji. Poprawiła się komunikacja, a podejmowane przedsięwzięcia zaczęły się uzupełniać i znacznie poprawiły ofertę kulturalną, edukacyjną i rozrywkową.
Jednym z przykładów dobrej kooperacji jest tworzenie oferty dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez ścisłą współpracę Ośrodka Pomocy Społecznej i Biblioteki Publicznej w Tłuszczu. Partnerstwo zawiązane z inicjatywy ROEFS pozwoliło na stworzenie sieci kontaktów i udowodniło, że komunikacja i wspólne strategie szybciej i łatwiej mogą być realizowane w społecznościach wcześniej słabo skonsolidowanych.
Nowy projekt Ośrodka Pomocy Społecznej w Tłuszczu „Zostań partnerem - kolejne wyzwanie” jest następnym krokiem zmierzającym do wzmocnienia istniejącej współpracy miedzy instytucjami oraz pogłębienia wiedzy w zakresie partycypacji społecznej. Przedsięwzięcie uzyskało poparcie ze strony wielu osób, które rozumieją korzyści płynące z partnerstwa publiczno-społecznego. Projekt został skonstruowany tak, aby zainteresowani mogli skorzystać z profesjonalnego poradnictwa w zakresie pisania projektów partnerskich. Jednym z priorytetów jest tu możliwie duże zaangażowanie mężczyzn i kobiet w tworzeniu demokracji uczestniczącej. Oferta edukacyjna, którą zaproponował OPS Tłuszcz pokazuje, że instytucja publiczna śmiało może być liderem w wielu dziedzinach życia społecznego, także w edukacji. Realizator projektu otrzymał wszechstronne wsparcie merytoryczne od specjalistów z Regionalnego Ośrodka EFS w Warszawie.
Pierwszą konferencję „ Zostań partnerem - kolejne wyzwanie” poprowadzili Gabriela Sempruch i Krzysztof Martyniak, którzy wspólnie zainspirowali Tłuszcz w 2010 roku do zawiązania pierwszego znaczącego partnerstwa publiczno-społecznego. Kolejne elementy przedsięwzięcia partnerskiego OPS-u w Tłuszczu było zorganizowanie 2 dniowego wyjazdu szkoleniowego do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Grupa 40 osób reprezentujących różne grupy społeczne wzięła udział w 12 godzinnym bloku szkoleniowo-warsztatowym. Profesjonalnie przeprowadzone zajęcia przez Wojciecha Ogrodnika i Krzysztofa Martyniaka pozwoliły zrozumieć istotę partnerstwa publiczno-społecznego. Uczestnicy zrozumieli, że proces rozwoju partnerstwa wiąże się z licznymi zagrożeniami wynikającymi najczęściej ze słabej komunikacji oraz złego określenia struktury, regulaminów i zasad. Prowadzący warsztaty udowodnili że, podejmowanie ryzyka stanowi nieunikniony element każdego sukcesu społecznego. Podczas wyjazdu stworzone zostały zespoły skoncentrowane na rozwiązywaniu określonych problemów społecznych. Do końca maja 2011 r. grupy będą spotykać się w celu opracowywania projektów partnerskich. Beneficjenci będą mogli konsultować przygotowane projekty ze specjalistami. W projekcie przewidziano 30 godzin poradnictwa dla wszystkich uczestników oraz osób, które zgłoszą się w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu, wychodząc na przeciw potrzebie jednoczenia sił w celu rozwiązywania problemów społecznych, chce aby rezultatem projektu „Zostań partnerem - kolejne wyzwanie” było stworzenie formalnego partnerstwa i napisanie kilku projektów zespołowych. Instytucja będzie kontynuować owocną współprace z ROEFS w Warszawie.
Błażej Michalczyk
Pobierz
-
Piramina Maslowa
pdf ・372.14 kB