W piątek, 30 listopada organizacje pozarządowe z skupione w sieci SF Team for Sustainable Future opublikowały raport podsumowujący dotychczasowe procesy programowania funduszy polityki spójności UE na okres 2014-2020 w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
W oparciu o wywiady z przedstawicielami administracji i NGO w publikacji przedstawiono, w jaki sposób w praktyce realizowana jest zasada partnerstwa, stanowiąca fundament planowania i wydatkowania środków europejskich. W każdym z objętych raportem krajów można dostrzec pozytywne inicjatywy wskazujące na wolę współpracy władz z partnerami społecznymi, jednak wcielenie w życie idei partnerstwa wymagać będzie jeszcze zmian w nastawieniu i wysiłku obydwu stron.
Zapisana w unijnej legislacji zasada partnerstwa zobowiązuje władze krajowe do angażowania partnerów, takich jak władze regionalne i lokalne, organizacje pracowników i pracodawców czy organizacje pozarządowe na każdym etapie wdrażania funduszy europejskich. Udział partnerów, w tym NGO, w programowaniu, realizacji, monitorowaniu i ewaluacji polityki spójności przynosi liczne korzyści: zwiększa zaangażowanie i odpowiedzialność społeczeństwa za wdrażanie funduszy, poszerza zakres dostępnej wiedzy i doświadczeń, czy wreszcie, gwarantuje większą przejrzystość działania instytucji państwowych.
W przygotowanym przez organizacje pozarządowe raporcie realizacja zasady partnerstwa w Polsce wypada nieźle, choć znacznie słabiej niż na przykład na Łotwie. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zorganizowało w 2012 wydarzenia takie jak spotkania eksperckie czy posiedzenia Krajowego Forum Terytorialnego, służące zebraniu opinii i postulatów partnerów odnośnie nowego okresu programowania. Z drugiej strony, organizacje pozarządowe czują się niedoinformowane, jeśli chodzi o proces planowania funduszy 2014-2020 i możliwości w nim udziału. Rozpoczęty w listopadzie cykl konferencji regionalnych z udziałem kierownictwa MRR wydaje się raczej działaniem promocyjnym niż rzeczywistą formą konsultacji.
Polskie władze są świadome znaczenia, jakie zasadzie partnerstwa przypisuje Komisja Europejska, dlatego podejmują inicjatywy mające zaangażować partnerów w proces przygotowania nowej perspektywy unijnych funduszy – mówi Patrycja Romaniuk z Polskiej Zielonej Sieci. Szkoda, że są to działania punktowe, nie wskazujące na ogólną wizję, jak partnerzy tacy jak organizacje pozarządowe mogliby wnieść realny wkład w kształt nowych programów. Najważniejszy przygotowany w tym roku dokument dotyczący nowego okresu programowania – Założenia Umowy Partnerstwa – powstał wyłącznie przy udziale ministerialnych urzędników. Nie powołano zapowiadanych wcześniej grup roboczych, w skład których mogliby wejść eksperci z różnych sektorów, w tym przedstawiciele NGO.
W pierwszym półroczu 2013 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewiduje intensywne prace nad Umową Partnerstwa, dokumentem ramowym określającym sposób wykorzystania funduszy 2014-2020. To najwyższa pora, aby zasada partnerstwa obowiązująca w polityce spójności została wzięta na poważnie.
Więcej informacji:
Patrycja Romaniuk, Polska Zielona Sieć, tel. 22 892 00 86
Informacja prasowa przygotowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków International Visegrad Fund oraz Mott Foundation
Źródło: Polska Zielona Sieć