Fundacja Internationaler Bund Polska była w dniu 30 czerwca 2010 w Tychach organizatorem spotkania osób i organizacji zaangażowanych w realizację projektu „Akademia Aktywności Społecznej”, który od 1 września 2010 do 15 września 2011 będzie realizowany na terenie województwa śląskiego.
W Tychach w dniu 30 czerwca 2010 odbyło się spotkanie przedstawicieli 5 organizacji pozarządowych oraz osób z terenu Krakowa, Tychów, Rudy Śląskiej i Gliwic zaangażowanych w przygotowywanie projektu „Akademia Aktywności Społecznej” realizowanego w ramach programu Młodzież w Działaniu – Akcja 1.3 Młodzież w Demokracji. O projekcie rozmawiamy z koordynatorem projektu Piotrem Mazurkiem.
Bogusława Iglar: – Skąd pomysł na projekt młodzieżowy o tematyce demokratycznej? W tej Akcji Programu Młodzież w Działaniu w całym roku 2009 zrealizowano zaledwie 5 projektów, a kolejne 5 wniosków odrzucono.
Piotr Mazurek: – Pomysł narodził się podczas mojej współpracy w Rudzie Śląskiej ze Stowarzyszeniem 'Morela' na Rzecz Osób Wymagających Wsparcia i Pomocy Psychologicznej, nakreśliliśmy wtedy główne założenia. Chcieliśmy pokazać młodzieży, iż demokracja to nasza aktywność lokalna, a nie polityka i politycy. Ponownie wniosek składała już Fundacja Internationaler Bund Polska, w której obecnie pracuję. Tak mało pomysłów na dotarcie do młodzieży z pomysłem na wciągnięcie jej do działań - edukacji o demokracji wynikać może z braku promocji dobrych przykładów w Akcji 1.3 i braku pomysłów na ciekawe przedstawienie tematu. My ten pomysł znaleźliśmy.
– Kto wchodzi w skład partnerstwa i dlaczego projekt jest oparty na tak szerokiej współpracy?
– Fundacja Internationaler Bund Polska zaprosiła do projektu organizacje pozarządowe, instytucje pozarządowe, instytucję publiczną oraz dwóch partnerów z Niemiec, są to:
- Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi MORELA z Rudy Śląskiej, - Stowarzyszenie Młodzi Europy z Rudy Śląskiej,
- Młodzieżową Radę Miasta Ruda Śląska,
- Studenckie Koło Naukowe Linuksa i Wolnego Oprogramowania Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych działającą w Rybniku i Gliwicach,
- Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach,
- Jugendmigrationsdienst (Młodzieżowe Centrum Migracyjne z Erfurtu)
- Gesellschaft für Beschäftigung, Bildung und soziale Dienste des Internationalen Bundes Erfurt (Przedsiębiorstwo pożytku publicznego Centrum Edukacyjne z Erfurtu).
Przy dyskusjach związanych z przygotowaniem projektu pojawiła się myśl, żeby zaprosić do tego partnerów, którzy mają doświadczenia w obszarze szeroko pojętych działań edukacyjnych. Chcieliśmy również zaprezentować w projekcie działania o charakterze innowacyjnym stąd zaproszenie Koła Naukowego, którego członkowie udzielą nam wsparcia przy uruchomieniu platformy e-learningowej na potrzeby projektu.
– Jak duży jest stopień trudności tworzenia takiego partnerstwa w projekcie młodzieżowym?
– Partnerstwo udało nam się utworzyć z organizacjami pozarządowymi, które w większości poznaliśmy już podczas wcześniejszej współpracy. Jedynie Studenckie Koło Naukowe Linuksa i Wolnego Oprogramowania i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach to nowi partnerzy naszych działań, którzy wnieśli do projektu duży potencjał i nowe pomysły na edukację nieformalną młodzieży o demokracji.
– Obecnie przygotowujecie się do projektu, a od zaczną się działania przewidziane w projekcie i do kogo go kierujecie?
– „Akademia Aktywności Społecznej” jest projektem, który będzie trwał od 1 września 2010 r. do 15 września 2011 r., do którego zapraszamy młodzieżowych liderów środowisk lokalnych z terenu miast Górnośląskiego Związku Metropolitarnego.
– Dziękuję za rozmowę.
Źródło: Fundacja Internationaler Bund Polska