Partnerstwo jako przyczynek do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
Partnerstwo w Pruszkowie to świetny przykład dobrej praktyki w zakresie idei partnerstwa i działań animacyjnych.
Jak to odbyło się w Pruszkowie?
„Silni własnym doświadczeniem” – opinie partnerów na temat projektu:
"Jestem pedagogiem społecznym i od 26 lat dyrektorem Przedszkola na Sadowej, gdzie na co dzień realizujemy idee dialogu w partnerstwie z rodzicami. Pokazujemy jak ważne jest rozmawianie z innymi, słuchanie innych i wspólne, pokojowe rozwiązywanie pojawiających się problemów. Ostatnio uczestniczyłam w Gimnazjum nr 4 w Pruszkowie w debacie uczniowskiej pt. „Szkolne marzenia uczniów, a ich realizacja przez samorząd”. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona dojrzałością niektórych wypowiedzi, świadczących o zaangażowaniu we wspólne sprawy i chęci porozumienia uczniów między sobą i nauczycielami. Widoczna była też potrzeba wsparcia ich wysiłków, a temu służy budowanie w Pruszkowie „Partnerstwa na Rzecz Mediacji i Dialogu".
"Pracując jako szkolny psycholog, bardzo często zajmowałem się problemem przemocy wśród uczniów. Dużo uwagi poświęcałem na wyjaśnianie zadawnionych nieporozumień i zastępowaniu agresji językiem dialogu. Wcielałem się w rolę mediatora, pomagając uczniom rozwiązać ich problemy. Brakowało mi jednak wsparcia, zaplecza i czasem… wiedzy na temat mediacji w szkole. Obecnie prowadzimy z żoną własne stowarzyszenie "Rezerwat Kultury". Zawsze martwiło mnie, że zarejestrowana w Pruszkowie organizacja swoje programy prowadzi na terenie Warszawy. Chciałem zrobić coś o lokalnym zasięgu. Jako, że stale współpracowałem z Polskim Centrum Mediacji, pomyślałem, że dobrym pomysłem, będzie wybór kilku pruszkowskich szkół i przygotowanie ich do prowadzenia mediacji rówieśniczych. Inicjatywa spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Mimo dużego zainteresowania władz ciężko było skoordynować działania. Wsparcie animacyjne uzyskałem w Regionalnym Ośrodku EFS w Warszawie gdzie zapoznałem się z ideą partnerstwa. Zawiązanie partnerstwa, jako grupy osób mającej wspólny cel, okazało się doskonałym rozwiązaniem. Zebraliśmy zaangażowane w projekt osoby i zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie. Zaobserwowaliśmy, że dzieląc się zadaniami i wspólnie pracując nad rozwojem mediacji w Pruszkowie, możemy dalej realizować swoje cele, działając tym samym na korzyść całego partnerstwa. Naszym celem jest nie tylko promowanie mediacji w szkołach, ale także uruchomienie konsultacji mediacyjnych dla mieszkańców Pruszkowa, a z czasem może stworzenie własnego ośrodka mediacyjnego. Wszystko wymaga jednak sporo czasu i nakładów finansowych, które wspólnie z pewnością łatwiej będzie nam pozyskać.
Partnerstwo opłaca się zawiązywać wyłącznie w sytuacji, w której korzyści z jego działania przewyższają korzyści z działania na własną rękę. Konieczne jest wnikliwe określenie obszarów działania i interwencji podejmowanych przez partnerstwo, tak, aby były zgodne z posiadanymi zasobami i możliwościami. Samo partnerstwo przyczynia się do powielania trwałych wzorów interwencji społecznych, a przez to wpływa na poprawę warunków życia mieszkańców.
Animator, ekspert RO EFS:
Z mojego punktu widzenia, najważniejszą zaletą pruszkowskiego partnerstwa jest rzeczywiste przekonanie instytucji współpracujących, że tworzą wspólne dobro na swoim terenie. Ponadto siła doświadczeń poszczególnych jednostek wróży sukces mierzony trwałością i realnością uzyskiwanych efektów. Wzajemne zaufanie, tak istotne przy budowaniu i wykorzystywaniu kapitału społecznego w Pruszkowie, świadczy o wartości zarówno samego partnerstwa, jak i celów stawianych sobie dla dobra mieszkańców.
Do partnerstwa warto wybrać partnerów spośród instytucji rzeczywiście przekonanych o celowości powołanego partnerstwa. Partnerstwo nie może być powołane "na siłę", na mocy odgórnie narzuconej decyzji. Ważne, aby w planowanych działaniach uwzględniać interesy zarówno poszczególnych podmiotów, jak i całej społeczności lokalnej. Do najważniejszych korzyści płynących z partnerstwa należy zaliczyć: innowacyjność, skuteczność, koordynację działań, synergię, szybką ścieżkę wzrostu, zwiększenie oddziaływania i komplementarność.
Współpraca pruszkowskich organizacji na rzecz mediacji i dialogu może być przykładem udanego partnerstwa w efektywnym działaniu dla dobra lokalnej społeczności. Warto więc kreować podobne działania, aby oddolne inicjatywy oparte na sile kapitału społecznego trwale wspierały rozwój województwa Mazowieckiego.