16 lutego w Częstochowskim Centrum Organizacji Pozarządowych rozpoczął się cykl szkoleń adresowany do młodych osób, które wiążą swoją przyszłą karierę zawodowa z sektorem pozarządowym. Zajęcia odbywają się w ramach drugiej edycji projektu „Partnerstwo dla Częstochowy”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zajęcia prowadził Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego i wieloletni kierowniki zespołu zadaniowego ds. współpracy województwa śląskiego z organizacjami pozarządowymi. Zajmował się między innymi nadzorem nad dotacjami, koordynacją współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi oraz kwestią wolontariatu. Wtorkowe spotkanie, było pierwszym z cyklu szkoleń w ramach drugiej edycji projektu „Partnerstwo dla Częstochowy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt został przygotowany przez Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych, a Miasto Częstochowa otrzymało na jego realizację dotację w wysokości 385 400 zł. Projekt będzie realizowany do końca 2010 roku.
„Projekt „Partnerstwo dla Częstochowy” jest odpowiedzią na problemy sygnalizowane przez częstochowskie organizacje pozarządowe podczas obrad zespołów tematycznych, które odbyły się w ramach Forum Częstochowskich Organizacji Pozarządowych – mówi Robert Kępa, pełnomocnik Prezydenta Miasta Częstochowy ds. Organizacji Pozarządowych i autor projektu. – Głównymi problemami, które dotykają środowisko III sektora jest niewystarczająca ilość młodych osób wiążących swą karierę zawodową z sektorem pozarządowym; brak możliwości rozbudowy zaplecza kadrowego organizacji; niewystarczająca profesjonalizacja kadry organizacji; brak nowych form działalności w obszarze ekonomii społecznej, takich jak spółdzielnie socjalne oraz brak ciekawych i skutecznych sposobów promocji działalności organizacji w obszarze ekonomii społecznej.”
W związku z powyższym, w drugiej edycji projektu wsparciem zostają objęte, prócz organizacji pozarządowych z terenu miasta Częstochowy i podmiotów wymienionych w art. 3, ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, również liderzy, wolontariusze i pracownicy organizacji oraz dwie nowe grupy uczestników: osoby młode w wieku do 25 lat, związane z sektorem pozarządowym, które kończą, bądź skończyły studia i chcą podjąć pracę w sektorze pozarządowym oraz osoby będące podopiecznymi organizacji, długotrwale bezrobotne, zamierzające podjąć samodzielną działalność w obszarze spółdzielni socjalnych.
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych, jako podmiotów ekonomii społecznej poprzez: zwiększenie wiedzy i umiejętności organizacji działających w obszarze ekonomii społecznych; wzmocnienie potencjału realizacyjnego NGO w oparciu o profesjonalizację młodych osób i liderów III sektora, promocję rozwoju zatrudnienia w organizacjach pozarządowych; przygotowanie osób będących podopiecznymi NGO do podejmowania działań w obszarze ekonomii społecznej oraz upowszechnianie dobrych praktyk w obszarze ekonomii społecznej.
W ramach projektu zostaną zrealizowane 3 bloki szkoleniowe, dla 3 odrębnych grup liczących po 15 osób. W sumie przeprowadzonych zostanie 20 dni szkoleniowych po 6 godz. każde. Blok I „Szkoła Animatora Lokalnego”, zainaugurowany wtorkowym spotkaniem, adresowany jest do młodych osób planujących podjąć pracę w sektorze pozarządowym. Szkolenie będzie się składać z części warsztatowej – 7 dni szkoleniowych oraz wykładowej – 4 wykłady. Blok II „Profesjonalizacja kadr podmiotów ekonomii społecznej” adresowany jest do liderów i pracowników organizacji pozarządowych i będzie składał się z trzech dwudniowych szkoleń wyjazdowych. Blok III „Na nowej drodze” adresowany jest dla osób będących podopiecznymi organizacji pozarządowych, złożony z siedmiu dni szkoleniowych.
Dodatkowo w ramach projektu prowadzone są usługi doradcze, po 60 dyżurów doradców z zakresu księgowości w organizacji pozarządowej, z zakresu przepisów prawa w organizacji pozarządowej oraz z zakresu animowania działań lokalnych. Ważnym elementem projektu jest promocja i informacja, w ramach której zostaną zorganizowane 3 konferencje upowszechniające dobre praktyki z zakresu ekonomii społecznej oraz wydane 4 numery biuletynu promującego działania organizacji społecznych.
Projekt zakłada wsparcie minimum 40 organizacji. W trzech blokach szkoleniowych weźmie udział 45 osób, ponad 40 osób skorzysta z pomocy doradców. Efektem projektu będą partnerskie inicjatywy oparte na współdziałaniu z samorządem oraz na współpracy partnerskiej pomiędzy organizacjami. Po trzech miesiącach od rozpoczęcia realizacji projektu wsparciem w projekcie objęto 9 organizacje, a z doradztwa skorzystało 57 osób, odbyła się także konferencja inaugurująca projekt, w której uczestniczyło 67 osób.