W wielu domach o Świętach przypomina nam jeszcze choinka. Choinka, której dekorowanie kojarzy się głównie z zabawą przeznaczoną dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Udowodnili to laureaci i wyróżnieni w konkursie na „Partnerską choinkę”.
Już po raz drugi Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie zorganizował konkurs na „Partnerską choinkę” dekorowaną wspólnie przez przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych oraz mieszkańców poszczególnych miejscowości. Aby zakwalifikować się do konkursu należało przesłać maksymalnie trzy zdjęcia oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Laureatem konkursu zostało Gimnazjum w Jutrosinie. Przyznane zostały także dwa wyróżnienia dla Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzemieniewie oraz Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie.
Zwycięska choinka z Jutrosina - Choinka Dobrych Życzeń stanęła w holu Gimnazjum i została udekorowana świątecznymi kartkami wykonanymi ręcznie przez uczniów i nauczycieli. Każdy kto miał ochotę złożyć innym świąteczne życzenia mógł wypisać je na wybranej kartce, odczytać na forum oraz powiesić na choince. Inicjatywa przyciągnęła liczne instytucje, firmy oraz osoby prywatne. Co więcej, wielu z uczestników wraz z kartką ofiarowało również pieniądze na świąteczne paczki dla potrzebujących.
„Partnerska choinka" w Krzemieniewie została umieszczona w „Uroczysku nad stawem" w Luboni. Przygotowaniem dekoracji oraz przybraniem choinki zajęły się dzieci z Zespołu Szkół Gminy Krzemieniewo, Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie oraz panie ze Stowarzyszenia „Razem z nami". W realizację całego wydarzania zaangażował się także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzemieniewie przekazując materiały do przygotowania choinkowych ozdób oraz Gmina Krzemieniewo organizując dojazd do miejscowości Lubonia.
W dekorowanie świątecznego drzewka w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie zaangażowali się uczniowie szkoły, dzieci z zespołu wczesnego wspomagania rozwoju w Lesznie, członkowie Stowarzyszenia „Razem z Nami" na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz nauczyciele i rodzice. Wspólna akcja oprócz celów integracyjnych miała również działanie terapeutyczne. Partnerska Choinka stała się wyrazem pozytywnych emocji, wiary we własne możliwości twórcze niepełnosprawnych dzieci.
Zwycięzcy oraz wyróżnieni w konkursie już wkrótce otrzymają kosz pełen niespodzianek, a ich inicjatywa będzie promowana jako tzw. dobra praktyka.
„Partnerska choinka” we wszystkich miejscach przyniosła wiele dobrego, przede wszystkim zintegrowała społeczność lokalną, stworzyła atmosferę życzliwości i miłości. Zachęciła do filantropii, miała także efekt terapeutyczny dla dzieci. Jednak nie można także zapomnieć o dobrej zabawie, która była nieodzownym elementem tego konkursu.