Partner w bibliotece. Umowa o współpracy upoważnia do wniosku o dotację
(PAP) Jeśli organizacja pozarządowa podpisze umowę o współpracy z biblioteką będącą w strukturze Gminnego Centrum Kultury, to ta organizacja będzie mogła składać wniosek o dofinansowanie – odpowiada Ryszard Skrzypczak, zastępca dyrektora Instytutu Książki.
Pytanie zadała nam biblioteka, a Instytut Książki jest Instytucją Zarządzającą priorytetem Promocja literatury i czytelnictwa – priorytet 4 – Partnerstwo publiczno-społeczne.
„Czy biblioteka w strukturach Gminnego Centrum Kultury może być współorganizatorem projektu? Z regulaminu wynika, że biblioteka musi mieć umowę współpracy z organizacją pozarządową” – pyta za naszym pośrednictwem biblioteka.
„W ramach tego programu (Promocja literatury i czytelnictwa – priorytet 4 – Partnerstwo publiczno-społeczne – red.) uprawnionymi wnioskodawcami są organizacje pozarządowe będące podmiotami prawa polskiego, które mają zawarte umowy o współpracę z bibliotekami publicznymi.
Może to być biblioteka będąca samodzielną instytucją kultury, albo biblioteka wchodząca w skład innej instytucji kultury, w ramach niej wyodrębniona” – odpowiada Ryszard Skrzypczak.
Jak dodaje, jeśli organizacja pozarządowa podpisze umowę o współpracy na warunkach określonych w regulaminie programu z biblioteką będącą w strukturze Gminnego Centrum Kultury, to ta organizacja będzie mogła składać wniosek o dofinansowanie w programie "Partnerstwo publiczno-społeczne", oczywiście przy spełnieniu wszystkich warunków określonych w regulaminie.
Jak informowaliśmy, pół miliona złotych przewidział minister kultury na dofinansowanie zadań integrujących biblioteki i społeczności lokalne. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 kwietnia.
O dofinansowanie w ramach priorytetu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, które nawiążą współpracę z biblioteką publiczną umożliwiającą realizację zadania.
Jednym z warunków jest współdziałanie przez ngo z biblioteką publiczną w gminie wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub w gminie miejskiej do 20.000 mieszkańców.
Każde zadanie musi zawierać trzy elementy: prowadzenie wolontariatu na rzecz biblioteki, przeprowadzenie w ciągu roku co najmniej sześciu działań aktywizujących lokalną społeczność wokół biblioteki oraz zorganizowanie jednodniowego wydarzenia promującego bibliotekę wśród członków lokalnej społeczność („święto biblioteki”).
Priorytet Partnerstwo publiczno-społeczne jest częścią Programu Ministra Promocja literatury i czytelnictwa. Będzie realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020.
Celem priorytetu jest aktywizacja społeczności wokół biblioteki publicznej jako ważnej instytucji kultury w gminie oraz wzmocnienie znaczenia tej placówki jako miejsca integracji życia społeczności lokalnej.
Główny nacisk zostaje położony na kompleksowe projekty kulturalne, których celem jest wzmocnienie społecznej funkcji bibliotek i integracja środowisk lokalnych. Ważnym elementem zadań realizowanych w ramach priorytetu ma być zorganizowanie i prowadzenie wolontariatu na rzecz biblioteki. Przewidywany budżet priorytetu wynosi 500 tys. zł.