Parlament Europejski wyłonił listę nominowanych do Nagrody im. Sacharowa
Palestyński ginekolog Izzeldin Abuelaish, erytrejski pisarz i więzień polityczny Dawit Isaak oraz reprezentujący rosyjskie stowarzyszenie Memoriał Ludmiła Aleksiejewa, Oleg Orłow i Siergiej Kowaliow, zostali umieszczeni na krótkiej liście nominowanych do tegorocznej Nagrody na Rzecz Wolności Myśli im. Andrieja Sacharowa.
Decyzje w tej sprawie podjęły Komisje Spraw Zagranicznych i Rozwoju Parlamentu Europejskiego.
Doktor Izeldin Abuelaish jest mieszkańcem Dżabaliji - największego obozu dla uchodźców palestyńskich w Strefie Gazy. Pracuje po obu stronach frontu: w Izraelu i w Palestynie. Nominując go do nagrody posłowie zwrócili uwagę, że mimo, że w walkach pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami zginęły trzy jego córki, lekarz nie zaprzestał wysiłków na rzecz budowania porozumienia pomiędzy zwaśnionymi narodami.
Dawit Isaak to erytrejski dziennikarz, pisarz i dramaturg, więzień polityczny od 2001 roku, przetrzymywany w odosobnieniu bez wyroku sądowego. W przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji posłowie zażądali jego natychmiastowego zwolnienia z więzienia w Erytrei.
Ludmiła Aleksiejeva, Oleg Orłow i Sergiej Kowaliow zostali nominowani jako reprezentanci stowarzyszenia Memoriał oraz wszystkich obrońców praw człowieka w Rosji. Memoriał, którego pierwszym przywódcą był patron nagrody Andriej Sacharow, jest organizacją promującą przestrzeganie podstawowych praw człowieka w krajach post-sowieckich. Posłowie podkreślili, że organizacja upowszechnia wiedzę o politycznych represjach w Związku Radzieckim, walczy z naruszaniem praw człowieka i przyczynia się do budowy demokratycznych społeczeństw.
Laureat nagrody zostanie wyłoniony 22 października przez Konferencję Przewodniczących Parlamentu Eurpoejskiego.
Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest każdego roku przez Parlament Europejski osobom i organizacjom, które stawały w obronie praw człowieka, walczyły z prześladowaniami i niesprawiedliwością.
Jej patron - Andriej Sacharow - był radzieckim fizykiem jądrowym, twórcą bomby wodorowej. Refleksja nad efektami własnej pracy sprawiła, że zaczął sprzeciwiać się polityce Związku Radzieckiego i stał się jednym z najbardziej znanych dysydentów.
Ceremonia wręczenia nagrody odbywa się zawsze w grudniu, w rocznicę podpisania przez Narody Zjednoczone Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. W tym roku ceremonia odbędzie się 16 grudnia.
Pobierz
-
200909171631590333
479557_200909171631590333 ・38.72 kB
Źródło: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce